10 niezwykłych faktów o domach drewnianych

Drewno nie od dziś jest używane do budowy domów. Jednak, co stoi za popularnością drewna jako materiału budowlanego? Odpowiedź jest prosta.

Dlaczego warto wybrać drewniany dom?

Każdy z nas chce mieszkać w pięknym, przyjaznym środowisku i bezpiecznym domu. Niewątpliwie, budowa domu z drewna spełni wszystkie te wymagania. Nie jest tajemnicą, że domy drewniane mają wiele zalet, ale niektóre z nich warto jest poznać trochę bliżej. Oto 10 niezwykłych faktów o domach z drewna:

  1. Naturalny izolator

Drewniane kłody działają jak naturalny izolator, dzięki czemu wewnątrz budynku panuje chłód latem, a zimą jest ciepło. Dzieje się tak, ponieważ drewno gromadzi w swojej drewnianej strukturze komórkowej pęcherzyki powietrza.

  1. Energooszczędny

Z racji tego, że drewno jest naturalnym izolatorem, wykazuje się wysoką energooszczędnością. Statystyki pokazują, że oszczędność na ogrzewaniu i klimatyzacji w domu z drewna może sięgać nawet 60%.

  1. Estetyczny

Fakt, że drewno jest naturalne wpływa na jego estetykę. Piękno drewna polega na tym, że angażuje wszystkie nasze zmysły. Ciepła, bogata i efektowna powierzchnia oraz gama odcieni drewna i głębia pojedynczych słojów może zachwycić każdego.

  1. Przyjazny dla środowiska

Drewno jest jedynym materiałem budowlanym przyjaznym dla środowiska – z racji tego, że drewno samo w sobie jest częścią natury. Nie tylko jest zasobem odnawialnym, ale również świetnie nadaje się do recyklingu i biodegradacji.

  1. Odporny na elektryczność

Drewno w rzeczywistości nie przewodzi prądu. Generalnie, drewno jest izolatorem elektryczności, ponieważ w drewnie nie ma wolnych elektronów. Jednak, należy pamiętać, że woda przewodzi prąd, a mokre lub wilgotne drewno nadal może stanowić zagrożenie.

  1. Korzystny termicznie

Drewno jest jednym z materiałów, który cechuje się niezwykłymi korzyściami termicznymi. Na przykład, drzewo iglaste ma około 10 razy większą izolacyjność cieplną niż beton i mur oraz 400 razy większą izolacyjność niż lita stal. Naturalne właściwości izolacyjne drewna oznaczają, że nie wymaga ono ocieplania.

  1. Dobry akustycznie

Jako naturalny izolator, drewno może jednocześnie tłumić i kontrolować dźwięk, zmniejszając hałas oraz echo. Dlatego, w domu z drewna panuje niski poziom hałasu, który zapewnia ciszę i spokój. Ponadto, drewniane wykończenia wnętrz – listwy i okładziny – mogą jeszcze bardziej poprawić akustykę budynku.

  1. Lekki

Domki mieszkalne wykonane z drewna są niezwykle lekkie. Dzięki temu, łatwiej jest je skonstruować czy przetransportować w dowolne miejsce. Budowa takich domów jest również korzystniejsza, ponieważ w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń łatwiej jest wymienić zniszczone kłody na nowe.

  1. Zmniejsza ślad węglowy

Z racji tego, że drewno jest materiałem naturalnym, w żaden sposób nieprzetwarzanym, nie emituje dwutlenku węgla. Jednak, to nie wszystko, ponieważ ten surowiec posiada zdolność gromadzenia dwutlenku węgla z atmosfery, skutecznie zmniejszając ślad węglowy.

  1. Odporny na utlenianie

Drewno jest odporne na utleniane, które jest przyczyną rdzy, a w konsekwencji uszkodzeń metali. Jednak, drewniane domy są dodatkowo chronione przed procesem utleniania, dzięki czemu mają dłuższą żywotność. W związku z tym, wymagania dotyczące czynności konserwacyjnych i naprawczych są mniejsze.

Prawdą jest, że domy drewniane oferują szereg niezwykłych korzyści. Niesamowite cechy drewna pozwalają na życie otoczone przyrodą, ciszą, spokojem, ciepłem, a nawet mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi. Dom z drewna to najlepszy sposób na spokojne, szczęśliwe, długie i zdrowe życie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *