Nowe przepisy drogowe

nowe-przepisy-drogowe

Dwa miesiące temu, bo 18 maja 2015 roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego i prawa drogowego. Efekty zmian można rozpatrywać z dwóch stron. Z jednej ucierpiało wielu kierowców, z drugiej jednak ukarano ogromną liczbę piratów drogowych. Jak dokładnie wyglądają wprowadzone zmiany w przepisach drogowych?

Zatrzymania prawa jazdy

Najbardziej kontrowersyjną zmianą w prawie jest ta, określająca okoliczności, w których zatrzymanie prawa jazdy może się odbyć w trybie administracyjnym, bez decyzji sądu. Funkcjonariusze policji otrzymali bowiem możliwość zatrzymania uprawnień do prowadzania pojazdu na 3 miesiące tylko na podstawie decyzji starosty. Do takiego zatrzymania dokumentu może dojść między innymi w przypadku przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. To właśnie ten przepis budzi najwięcej emocji.

Ponadto prawo jazdy może zostać zatrzymane za przewożenie nadliczbowych pasażerów

Swoje uprawnienie na 3 miesiące straci kierowca, który przewozi o co najmniej dwóch pasażerów więcej, niż dopuszcza wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Niezależnie od powodu zatrzymania prawa jazdy, kierowca nie stosujący się do zakazu zostanie ukarany przedłużeniem tego okresu o kolejne 3 miesiące. Jeśli i to nie powstrzyma go przed prowadzeniem auta, prawo jazdy zostanie mu odebrane dożywotnio. Nie uniknie oczywiście mandatów.

Nowe przepisy zaostrzają też podejście do nietrzeźwych kierowców

Tacy śmiałkowie będą musieli liczyć się z bardzo dotkliwymi karami finansowymi. Niezależnie od wyroku, kierowca prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu otrzyma mandat w wysokości 5 tys. zł. W przypadku ponownego popełnienia tego samego wykroczenia, kwota ta jest podwajana, więc mandat wyniesie 10 tys. zł. Iskierką nadziei dla ukaranych może być jedynie szansa na wcześniejsze odzyskanie uprawnień, jaką dają nowe regulacje prawne. Ukarani będą mogli po upływie połowy kary starać się o odzyskanie prawa jazdy pod warunkiem instalacji specjalnego zabezpieczenia antyalkoholowego (tzw. alcolock) w swoim samochodzie.

Szczególnie ostrożni powinni być także młodzi kierowcy. Nowe prawo traktuje ich bowiem bardzo ostrożnie. Po popełnieniu jednego przestępstwa lub trzech wykroczeń drogowych w czasie dwóch pierwszych lat od otrzymania prawa jazdy, uprawnienia mogą im zostać odebrane przez starostę. Trzeba więc mieć się na baczności, powstrzymać swoje fantazje i pokornie uznać swoje umiejętności w prowadzeniu pojazdu za niewystarczające.

Jeden komentarz dla wpisu “Nowe przepisy drogowe”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *