Nowoczesne silniki samochodowe – które z nich naprawdę są eko?

Konieczność dbania o środowiska dopada praktycznie wszystkie branże, a szczególnie dotyczy tych sektorów gospodarki, które maja negatywny wpływ na jakość powietrza. Nic więc dziwnego, że producenci samochodów dokładają wszelkich starań, aby ich nowe modele były nowoczesne, innowacyjne, ale też wyposażone w silniki, które zapewniają mniejsze zużycie paliwa, a co za tym idzie – także mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

Nowoczesne silniki pod wieloma względami są lepsze i bardziej wydajne niż te, które znajdują się w samochodach kilkunastoletnich czy starszych. Są dużo mniejsze, mniej pobierają paliwa, mniej go spalają, a także zapewniają dużo niższą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to poniekąd konieczne, gdyż z biegiem czasu coraz niższe są normy dotyczące dopuszczalnej ilości spalin. Producenci silników samochodowych robią więc wszystko, aby ich pojazdy miały silniki ekologiczne, wydajne i przyjazne dla środowiska. W obecnych czasach ochrona środowiska jest na tyle istotna, że często może być nawet jednym z kryteriów zakupu danego auta. Są klienci, którzy przy wyborze kierują się właśnie tym, czy auto jest ekologiczne.

Specjalna budowa silnika

Ograniczenie spalania i emisjo zanieczyszczeń w silnikach jest uzyskiwane za pomocą wielu udogodnień, ciekawych funkcjonalności czy dodatkowych akcesoriów. Producenci starają się, aby uzyskać jak największą sprawność silnika przy jak najniższej emisji i zużyciu paliwa. Nowoczesne silniki często mają na przykład obniżoną pojemność skokową, a także mniejszą liczbę cylindrów. Niektóre nowoczesne samochody mają również specjalny system start-stop, który działa tak, że silnik automatycznie wyłącza się, gdy kierowca zatrzyma samochód, zdejmie nogę ze sprzęgła i włączy bieg jałowy. Ma to na celu wspomaganie oszczędzania paliwa i ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Nowoczesne samochody pod względem emisji spalin są na zupełnie innym poziomie niż te, które były produkowane kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Choć zakup nowego auta jest dużą inwestycją i kuszące może być kupno samochodu używanego, pod wieloma względami auta nowe się opłacają. Choć koszt zakupu jest wyższy, dużo niższe mogą okazać się koszty eksploatacyjne.

Samochody elektryczne

W ostatnich latach na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych lub hybrydowych. To rozwiązanie, które ma całe mnóstwo korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska. Samochody elektryczne nie generują spalin, o ile jeżdżą wyłącznie na prądzie. Niestety, póki co nie cieszą się one zbyt dużą popularnością wśród kierowców ze względu na ich wysoką cenę. Zakup samochodu elektrycznego to spora inwestycja, dodatkowo trzeba pamiętać, że takie auto trzeba regularnie ładować. Nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem na długiej trasie, gdyż prąd może skończyć się gdzieś po drodze. Choć infrastruktura związana ze stacjami ładowania samochodów elektrycznych jest z roku na rok coraz bardziej rozbudowana i nieustannie się rozrasta, nadal jednak sporo brakuje do tego, by można było takie stacje spotkać na każdym kroku, na równi ze stacjami benzynowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *