Obowiązki spedytora i przewoźnika: jak je rozróżnić?

Przy pierwszym zetknięciu się z branżą transportową można nabrać wątpliwości, komu powierzyć zadanie przewozu towarów. Na jaką pomoc jesteśmy w stanie liczyć ze strony przewoźnika, a czego oczekiwać od spedytora? Na czym dokładnie polegają zadania wspomnianych profesji?

Spedytor, czyli nadzorca procesu

Spedytor jest osobą, którą musi charakteryzować skrupulatność i dokładność. Jego zadaniem jest zaplanowanie przewozu. To on zajmuje się gromadzeniem ważnych informacji odnośnie całej procedury związanej z nadawanym towarem i dopełnieniem formalności, a w jego firmie występuje licencja spedycyjna. Ponadto, organizuje załadunek, rozładunek, podpisuje umowę z przewoźnikiem i monitoruje jego pracę w dalszych etapach.

Spedytor musi odpowiednio dobrać przewoźników, znać ich kwalifikacje, wielkość taboru i stan techniczny pojazdów. W obszarze jego działalności znajduje się spedycja krajowa lub międzynarodowa. Praca spedytora musi być solidnie wykonana ze względu na to, że odpowiada on przed klientem w razie wypadku lub ewentualnych nieplanowanych zdarzeń na etapie transportu nadanego towaru.

truck-1910871_1920

Przewoźnik jako wykonawca procesu

Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem przewoźnika jest transport towaru z miejsca nadania do miejsca odbioru. Wytycza on trasę swoim kierowcom i kontroluje ich czas pracy. Dobra firma przewozowa dba także o zabezpieczenie towaru, aby w czasie transportu nie doszło do zbędnych uszkodzeń. Od przewoźnika wymaga się także, aby towar dotarł na miejsce w wyznaczonym terminie. To jedno z trudniejszych kryteriów do spełnienia, ponieważ zawsze może dojść do wypadków losowych, czy opóźnień ze względu na remonty dróg.

Zaufanie to podstawa

Przed podpisaniem umowy należy się upewnić, czy spedytor jest godny zaufania. Warto również sprawdzić, czy widnieje on na umowie jako „przewoźnik umowny”. W ten sposób jesteśmy w stanie sprawdzić, kto w razie wystąpienia szkody będzie za nią odpowiadał. Dobra firma spedycyjna powinna być transparentna i rzetelna. Na rynku istnieje wiele przedsiębiorstw, jednak nie wszystkie dbają o interesy swoich klientów.

Decydując się na wysyłkę towarów powinno się zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju pomocy oczekujemy przy organizacji transportu. Warto zorientować się w dostępnych możliwościach na rynku transportowym i ułatwić sobie pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *