Lampy uvc covid-19 – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dzisiaj warto spojrzeć na lampę UVC, która może dezynfekować prawie każdą powierzchnię – od artykułów spożywczych, pakietów e-commerce, kluczy, banknotów po pojazdy – po prostu tak może pomóc w walka z pandemią COVID-19.

Co to jest światło UV?

„Światło” ultrafioletowe lub UV to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali krótszej niż światło widzialne, w zakresie od 100 nm do 400 nm.

Jaka jest różnica między UV a UVc?

Widmo długości fal UV obejmuje cztery pasma: UVa (315 do 400 nm), UVb (280 do 315 nm), UVc (200 do 280 nm) i UVv (10-200 nm). Wykazano, że UVc ma największy wpływ na inaktywację mikroorganizmów i takie pasmo jest stosowane w zastosowaniach do dezynfekcji UV, jak lampy uvc covid-19 .

Czy promieniowanie UV nie jest niebezpieczne dla ludzi lub zwierząt?

UVa i UVb są szeroko znane ze swojego szkodliwego wpływu na ludzką skórę i powiązań z rakiem skóry (ekspozycja na światło słoneczne). Jednak fale UVc emitowane przez słońce są pochłaniane przez naszą atmosferę, dzięki czemu ich promieniowanie nie dociera do powierzchni Ziemi. W związku z tym promieniowanie UVc nie zostało bezpośrednio powiązane ze szkodliwymi skutkami w sytuacji niesztucznej (naturalne światło słoneczne). Jednak bezpośrednia ekspozycja nadal nie jest zalecana.

Najłatwiejszym sposobem ochrony mieszkańców przy jednoczesnym korzystaniu z UVc jest ochrona ich przed bezpośrednim działaniem poprzez skierowanie lampy z dala od nich (jak w konfiguracji górnego pomieszczenia), umieszczenie jej z dala od mieszkańców (jak w aplikacji w jednostce klimatyzacji). Można też obsługiwać urządzenie tylko pod nieobecność mieszkańców (z czujnikami obecności) lub poza godzinami pracy w zastosowaniach do czyszczenia powierzchni.

Jak działa dezynfekcja UV?

Po wystawieniu na działanie energii emitowanej przez UVc z odpowiednim natężeniem przez określony czas, DNA lub RNA w wirusach, bakteriach i innych mikroorganizmach zostaje zakłócone, co czyni je niezakaźnymi.

Jak długo trwa działanie promieniowania UV?

Czas potrzebny do skutecznej dezynfekcji UVc zależy od:

  • długości używanej fali,
  • natężenia lampy,
  • rodzaju docelowego mikroorganizmu,
  • odległości od źródła.

Przy prawidłowo dobranej lampie UVc znajdującej się blisko powierzchni, wirusy i inne mikroorganizmy mogą natychmiast zacząć być inaktywowane.

Czy UVa lub UVb działają szybciej niż UVc?

Nie. Długości fal bliskie 265nm (w zakresie UVc) są najbardziej skuteczne w zastosowaniach bakteriobójczych z gwałtownymi spadkami skuteczności przy dłuższych lub krótszych długościach fal.

Czy niebieskie światło indygo to to samo co UVc?

Nie. Niebieskie światło indygo ma długość fali około 405 nm, czyli nieco poza widmem UV. Istnieją systemy, które wykorzystują ten rodzaj światła do kontroli infekcji. Jednak obecne badania nie potwierdzają skuteczności tej technologii w przypadku wirusów.

Jak mogę skutecznie zastosować oświetlenie UV w mojej przestrzeni?

Zalecamy UVc do dwóch rodzajów zastosowań sanityzacji: powietrza i powierzchni. Najbardziej efektywnymi miejscami do lokalizowania lamp do odkażania powietrza są same urządzenia klimatyzacji lub instalowane w pomieszczeniu jako osprzęt w górnym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *