Opony do motocykli – jak znaleźć te idealne?

Opony są prawdopodobnie najważniejszym elementem każdego motocykla. Są kluczem do wydajności, komfortu i bezpieczeństwa. Bez odpowiednich opon i ich rutynowych przeglądów i konserwacji, nasze motocykle nigdzie nie zajadą. Skorzystaj z tego przewodnika po oponach, aby poznać niektóre z podstawowych zasad funkcjonowania opon motocyklowych, ich konstrukcji i wyboru właściwej opony do swojego motocykla.

Wydajność silnika i podwozia są tak dobre, jak opony, które przenoszą moc do podłoża i utrzymują cię na zakrętach. Bez względu na styl jazdy czy sam motor- właściwa opona dosłownie utrzymuje dobre warunki jazdy.

Niezależnie od tego, czy masz zamiar wymienić zestaw zużytych opon, czy ulepszasz motocykl, aby poprawić osiągi, ważne jest, aby wiedzieć, jakie są specyfikacje opon dla danej maszyny i jak dopasować specyfikacje do specyfikacji opon, które rozważasz.

Tradycyjnie opony motocyklowe, takie jak opona cross miały tendencję do odchylania się, co oznacza, że ich szkielet składał się z linek nadwozia pod pewnym kątem. Przenieś się do teraźniejszości, a zobaczysz radialny wzór w wielu oponach, co przynosi wiele korzyści:

  • zwiększa trwałość i zwiększa zużycie
  • wpływa na elastyczność ścian bocznych: dzięki konstrukcjom, boczne opony radialne nie są sztywne jak opony z warstwą boczną. Dzięki temu ściany boczne lepiej pokrywają się z nawierzchnią.

Zwykłe opony nadal są wybierane przez motocyklistów, ale nie bez powodu. Ze względu na sztywniejsze ścianki boczne, takie opony są standardem na wielu ciężkich motorach, oraz typach turystycznych. Brak elastyczności działa dobrze w przypadku tych przeznaczonych do przewozu pasażerów i / lub bagażu, tutaj sprawdzą się opony offroad (opony tego typu sprawdzisz na stronie https://gmoto.pl/opony-cross-i-enduro,3491/).

Prawdopodobnie najbardziej pomijaną kwestią przy wyborze opon jest kontrola ciśnienia powietrza. Co może być niebezpieczne i może też powodować nieprzewidywalne manipulacje.

Wybór odpowiedniego rozmiaru opony

Aby wybrać odpowiedni rozmiar opony, bez względu na to czy ma to być opona enduro czy inna- musisz wiedzieć, co oznaczają oznaczenia kodu wydrukowane na boku opony. Istnieją trzy różne metody stosowane przez producentów do oznaczania informacji o oponach, ale obecnie standardem branżowym jest system metryczny. System alfanumeryczny jest bardzo rzadko używany, a standardowy system nie jest już używany (ale może być konieczne przekonwertowanie go w celu określenia, czego należy użyć jako nowego zamiennika).

Przydatne wskazówki dotyczące nowych opon

Najlepszą praktyką jest wymiana opon o dokładnie takiej samej wielkości. Ale jeśli czujesz się pewnie na swojej maszynie, eksperymentowanie z niewielkimi różnicami w rozmiarze i stylu może nie zaszkodzić. Zawodowi motocykliści często to robią. Poza tym zaleca się nieznaczne podniesienie ciśnienia w oponie podczas przewozu pasażera.

Pamiętaj też, że zawsze możesz znaleźć pomoc w profesjonalnym sklepie z motocyklami albo na wiarygodnych forach internetowych – warto z tego skorzystać, szczególnie jeśli ma się małe doświadczenie w szerokim świecie motocykli.

Polecamy:
Opony sezonowe czy całoroczne. Które warto wybrać?
Opony zimowe w sezonie letnim – czy warto?
Chopper czy quad – co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *