Opracowywanie taryfy wodociągowo-kanalizacyjnej – jakie zasady obowiązują?

Każde przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest dzisiaj zainteresowane tematem taryfowym, gdyż akurat teraz w 2021 mamy moment, kiedy jak co 3 lata należy złożyć nowy wniosek, jeśli jest się zainteresowanym zmianą taryfy dla gmin. Dzielni prawnicy śledzą wszystkie zmiany z tym związane i służą pomocą wszystkim, którzy nie są biegli w tym temacie – niemniej jednak chcąc złożyć zgodny z literą prawa wniosek o zatwierdzenie taryfy warto również samemu wzbogacić swoją wiedzę na ten temat – choćby o podstawowe informacje. Oto one!

Jaka jest rola przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych?

Każde przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne powinno opracowywać taryfę w słuszny sposób, czyli taki, który uwzględnia liczne zmienne i aspekty. Spójrzmy o co chodzi dokładnie. Taryfa powinna być łatwa w obliczaniu i sprawdzaniu – ceny, stawki, opłaty muszą być jasne dla wszystkich zainteresowanych. Nie może być tutaj miejsca na zawiłe obliczenia, czy niejasne rachunki. Ważną rolą przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych jest również to, by równocześnie dbali o motywowanie odbiorców usług do racjonalnego korzystania z wody, ale również chodzi o racjonalne działania względem ścieków – najlepiej pod postacią ograniczania ich zanieczyszczenia.

Poza tym przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne muszą dbać o zadania takie jak:

• ochrona odbiorców usług przed wzrostem cen i stawek opłat – o ile są nieuzasadnione,
• uzyskanie niezbędnych przychodów,
• eliminowanie subsydiowania skrośnego.

Tutaj w razie czego też można liczyć na pomoc profesjonalistów w tym i pokrewnych tematach. Na tym jednak nie kończy się rola przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Musi również zadbać oto, by określać taryfę odpowiednią do zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Mowa tutaj o tej szczególności właśnie w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę albo właśnie zbiorowego odprowadzania ścieków – w zależności od szczególnych okoliczności.

Co określa się w taryfie?

Jest kilka punktów, których nie może zabraknąć w żadnej ze sporządzanych taryf. W tym miejscu zerknijmy na te najważniejsze kwestie. Kwestia określenia taryfowych grup odbiorców ma niezwykle ważne znaczenie. Mowa tutaj o odbiorcach, którzy są określani na podstawie zużycia ścieków bądź wody, ale nie tylko. Bierze się również pod uwagę warunki samego odprowadzania ścieków jak i zaopatrzenia w wodę, jak również sposób, w jaki rozlicza się ww świadczone usługi.

Inną bardzo ważną kwestią poruszaną w taryfie jest to, jaki rodzaj i strukturę będzie obejmować taryfa. Mówiąc dokładniej, chodzi o to, jakiej wysokości będzie pobierana cena za dostarczoną wodę, tudzież odebrane ścieki. W końcu jakby nie patrzeć stawki abonamentowe to rzecz najważniejsza i właściwie aspekt, o który rozbijają się wszystkie inne tutaj poruszane tematy. Konieczne jest to do uwzględnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *