Organizacja liści w ogrodzie jesienią – na co się zdecydować?

Na wielu obszarach jesień to pora roku, kiedy drzewa i inna roślinność zrzucają liście. Chociaż liście w końcu się rozłożą, jeśli zostaną pozostawione na ziemi, możesz przyspieszyć ten proces. Możesz też zdecydować się na zebranie liści i ich recykling lub utylizację. Bez względu na to, jak zdecydujesz się poradzić sobie z jesiennymi liśćmi, możesz ułatwić sobie jesienne porządki dzięki planowi oraz zakupom niezbędnych akcesoriów w miejscach takich jak: https://tanie-zakupy.pl/kategoria,dom-i-ogr%C3%B3d,pl,3206.html.

Dodaj krajobraz w pobliżu drzew liściastych

Twórz grzędy z roślinami, które lubią naturalną ściółkę w pobliżu drzew na podwórku, które zrzucają liście. Gdy na ziemi pojawią się liście, przejedź je raz kosiarką. Następnie zgrab je prosto na grzędy. Rozważ:

  • krzewy,

  • czosnek,

  • róże,

  • delikatne byliny.

Zdecyduj, czy musisz zbierać liście. Kilkunastocentymetrowa warstwa liści jest naturalna, a nawet wpada w ekosystem. Dzikie zwierzęta, takie jak salamandry, wiewiórki i inne gatunki, przetrwają w takich mini siedliskach. Ściółka z liści zapewnia również schronienie dla zimowania pożytecznych owadów i dżdżownic. Jeśli jednak gęste stosy liści przytłaczają twój trawnik, możesz je rozłożyć, jeśli nie chcesz zbierać. Rozważ zebranie liści, jeśli pokrywają one ponad jedną trzecią twojego podwórka i nie możesz zobaczyć wierzchołka źdźbeł trawy. Jeśli zdecydujesz się je zbierać, nie próbuj zbierać liści przez cały sezon w ciągu jednego dnia. Zaplanuj sprzątanie liści przez kilka dni w sezonie jesiennym.

Najpierw należy grabić igły sosnowe. Możesz oddzielić igły sosny od liściastych liści. Igły sosny są kwaśne, a niektóre rośliny lubią kwaśną glebę – a inne nie. Dlatego korzystne jest oddzielenie igieł sosnowych, aby używać ich jako osobnej ściółki. Grab igły, gdy tylko zauważysz je na ziemi, ponieważ zwykle opadają przed liśćmi. Zapakuj igły sosnowe do worków na śmieci i przechowuj je w suchym miejscu. Używaj ich, gdy potrzebujesz kwaśnej ściółki. Zdecyduj, czy chcesz zgrabić mokre czy suche liście. Mokre liście utworzą bardziej stabilny stos, ale są też cięższe do grabienia. Wybierz suchą pogodę, jeśli chcesz użyć odkurzacza do liści, ponieważ mokre liście mogą zatkać odkurzacz do liści. Nie grab mokrych liści, jeśli masz alergię, ponieważ pleśń i jej zarodniki w mokrych liściach mogą zaburzać twoje zatoki.

Warto też podnosić patyki. Możesz to zrobić przed lub podczas czyszczenia liści. Zbierz patyki na swoim podwórku i odłóż je na stos. Zastanów się nad utrzymaniem tam stosu zarośli jako schronienia dla ptaków, wiewiórek i innych dzikich zwierząt. Możesz również odłożyć patyki na bok, aby użyć ich jako podpałki. Użyj taczki lub kosza na śmieci, jeśli chcesz przenieść stos patyków w inne miejsce na swoim podwórku.

Grab liście!

Grabienie jest idealne do małych trawników i ogrodów. Używaj wysokiej jakości grabi, najlepiej z miękkimi uchwytami. Szersze wymagają większej siły. Możesz zdecydować się na ergonomiczne grabie, które mają specjalnie zakrzywione uchwyty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *