Z uwagi na to, że w Polsce w okresie od października do końca marca noc zaczyna się już o godzinie 16 trzeba pamiętać, że jazda w nocy jest o wiele bardziej niebezpieczna niż w ciągu dnia. Pierwszy i zasadniczym problemem jest oczywiste ograniczenie widoczności. Jest to źródłem kłopotów z dostrzeżeniem wszelkiego rodzaju przeszkód czy nawet tego jak przebiega trasa.
Niesprawne oświetlenie wyklucza pojazd z ruchu
Pierwsza i zasadniczą kwestia jest to, że samochód, który ma niesprawne oświetlenie zewnętrze nie może uczestniczyć w ruchu drogowym. Niezależnie od tego czy miałoby to mieć miejsce w dzień czy w nocy. Wydaje się, że jest to oczywiste, jednak każdej nocy można zauważyć sporą grupę kierowców, którzy podróżują bez sprawnych świateł. Co więcej trzeba pamiętać, że niesprawne oświetlenie nie obejmuje tylko i wyłącznie sytuacje, w której światła zewnętrze kompletnie nie działają. Chodzi też sytuację w której zabrudzone reflektory radykalnie ograniczają zasięg świateł. Stąd warto pamiętać, by w trakcie nocnej podróży korzystać z możliwości mycia szyb i reflektorów na stacjach benzynowych.
Wykorzystywanie warunków otoczenia
Tak jak w każdych innych okolicznościach tak i na drodze w trakcie nocnej podróży trzeba umieć wykorzystywać warunki otoczenia oraz pomoc innych kierowców. Światła pojazdów jadących przed nami mogą służyć jako sygnały ostrzegawcze przed możliwymi ostrymi zakrętami czy nagłymi przeszkodami na drodze. Szczególnie światła hamowania są wyjątkowo pomocne. Pojazdy nadjeżdżające z naprzeciwka mogą nam jednocześnie oświetlać drogę znajdującą się daleko przed nami i wskazywać na ukształtowanie terenu. Pojawiające się i nagle znikającej światła pojazdy z naprzeciwka jasno sugerują spore wzniesienie, które jest oczywistą przeszkodą przy ewentualny manewrze wyprzedzania.
Rozwaga na drodze
Trzeba jednak uważać i nie przeceniać możliwości oceny warunków na drodze przy użyciu świateł innych kierowców. Sugerowanie się światłem nadjeżdżającego kierowcy do oceny jego prędkości czy nawet wielkości jego pojazdu jest wyjątkowo zdradliwa. Jest to wynikiem odmiennego ustawienia reflektorów w każdym pojeździe oraz często pojawiającego się problemu błędnego ustawienia świateł. Stąd też niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa w trakcie jazdy w nocy jest prawidłowe ustawienie reflektorów. Ma to podwójne znaczenie, zarówno dla kierowcy jadącego samochodem z właściwie ustawionymi światłami, jak i kierowców innych pojazdów. Źle ustawione reflektory są przyczyną oślepiania innych kierowców oraz nieprawidłowego oświetlania pola jazdy samochodu.
Uwaga na pieszych oraz rowerzystów
Największą uwagę trzeba jednak zwrócić na tych uczestników nocnego ruchu drogowe, którzy nie posiadają świateł odblaskowych. Mowa tu oczywiście o pieszych oraz rowerzystach. Bardzo często można spotkać się z sytuacją w której piesi poruszają się nocą poboczem. Jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja, która może być powodem groźnego w skutkach wypadku. Dlatego na kierowcach ciąży szczególny obowiązek wyjątkowej ostrożności w podróżowaniu po drogach w terenie niezabudowanym w nocy. Zasada ograniczonego zaufania ma tutaj wyjątkowo skuteczne zastosowanie.