Oszustwa sprzedawców używanych samochodów

Car body worker sanding old paint..

Każdy kto miał okazję poszukiwać używanego samochodu samemu będąc kupującym musiał mieć styczność ze sprzedawcami, którzy nie do końca sprzedawali to o czym zapewne pięknie opowiadali. Mowa tu oczywiście o nieuczciwych sprzedawcach, którzy posługując się kłamstwem i oszustwem starają się sprzedać kilkunastoletni samochód jako świeżo co wyjęty z salonu. Jest to oczywiście margines ogółu sprzedających jednak ten mityczny handlarz przedsiębiorca często psuje wizerunek całej rzeczy uczciwych sprzedawców samochodów.

Kiedy już zdecydowaliśmy się na zakup pojazdu używanego bezpośrednio od sprzedawcy trzeba mieć na uwadze kilka podstawowych zasad. Po pierwsze, zwłaszcza jeżeli samochód został wypatrzony w internecie koniecznie jest bardzo dokładnie ustalenie jego stanu. Jeżeli dojazd na obejrzenie auta może zabrać sporo czasu konieczne jest wstępne ustalenie wszystkich szczegółów drogą telefoniczną czy też mailową. Najlepszą formą wstępnego zbadania stanu samochodu jest poproszenie właściciela o konkretne zdjęcia zrobione dokładnie według prośby kupującego. W dobie łatwo dostępnych narzędzi audio video jest też możliwe wykonanie filmiku, co będzie dodatkowo pozwalało na wstępne ustalanie stanu samochodu. Co najważniejsze, niezależnie od tego czy sprzedawca wydaje się być człowiekiem zaufanym czy też nie zawsze trzeba kierować się zasadą ograniczonego zaufania i dbania przede wszystkim o własny interes.
Drugą kwestią na jaka trzeba koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie samochodu do sprzedawcy na giełdzie czy też spod bloku to konkretne zbadanie stanu samochodu oraz dokumentów potwierdzających jego pochodzenie. W tym celu dobrze jest zapewnić sobie wsparcie fachowca. Zaufany mechanik będzie najlepszym doradcą, który umiejętnie schłodzi gorącą głowę kupujących.
Sprzedawcy używanych samochodów mogą próbować oszustw wobec kupującego na bardzo wielu poziomach. Począwszy od drobnych usterek, o których kupujący nie zostanie poinformowany, a które mogą nie wystąpić nawet w trakcie jazdy próbnej aż po poważne sprawy takie jak sprzedaż samochodu skradzionego. Jednak do najpopularniejszych przekrętów należą te które ogólnie można określić jak odmładzające samochody. Przekręcania licznika przejechanych kilometrów, zaniżanie wieku samochodu czy tak zwane szpachlowanie elementów, które już zardzewiały.

Częstym przypadkiem jest tez sprzedawanie samochodów po wypadkowych, które określane są mianem bezwypadkowych. Niekiedy sytuacja taka dotyczy błahostek, takich jak zalakierowane przetarcia na zderzaku czy wymieniona szyba po wybiciu. Zdarzają się jednak na tyle dramatyczne przypadki, że samochód, który pozornie wygląda na bezwypadkowy zostawia, jak się to potocznie określa cztery ślady, czyli nie jest prosty. Wszystkie te kwestie bardzo często są nie do wyłapania przez niewprawne oko laika. Dlatego, każdy zakup używanego samochodu powinien być dokonywany pod okiem fachowca lub po gruntowym przeglądzie pojazdu w punkcie diagnostycznym. Dzięki temu unikniemy wielu niepotrzebnych stresów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *