Outsourcing BHP – dlaczego warto zatrudnić firmę zewnętrzną?

Każdy pracodawca, bez względu na wielkość i rodzaj firmy, jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Z pozoru wydaje się to łatwe zadanie, jednak w przypadku większych firm i zakładów produkcyjnych, samo wysłanie na szkolenie BHP może okazać się niewystarczające, gdyż trzeba spełnić również wiele innych wymogów. Zazwyczaj pracodawca nie ma możliwości i nie posiada odpowiedniego przeszkolenia, by samodzielnie wykonać liczne zadania, dlatego na coraz większej popularności zyskuje outsourcing BHP. 

Na czym polega outsourcing?

Outsourcing to nic innego, jak zatrudnienie zewnętrznej firmy, specjalizującej się w danym zakresie. Tak naprawdę większość branż, od IT, po finanse i księgowość, posiadają oddziały zajmujące się tego typu praktyką. Outsourcing BHP to rozwiązanie dla mniejszych i większych przedsiębiorstw, które chcą ograniczyć koszty i liczbę pracowników przy zachowaniu niezbędnych przepisów bezpieczeństwa.

Skorzystanie z usług firm zewnętrznych, w celu wykonania przez nich określonych obowiązków znacznie obniża koszty, w porównaniu z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników w danej organizacji. Specjalista od BHP, będzie wykonywał wszystkie obowiązki służbowe związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, od oceny ryzyka zawodowego określonych stanowisk pracy, po prowadzenie audytów, szkoleń BHP czy pomiary czynników szkodliwych i pomoc w realizacji nakazów i innych decyzji odgórnych.

Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing BHP?

Wielu przedsiębiorców może się zastanawiać, dlaczego miałoby zatrudniać inną firmę do wdrożenia niezbędnych przepisów, zamiast zdecydować się na własnych, przeszkolonych pracowników. Odpowiedź jest prosta: dużo niższe koszty inwestycyjne, i to niezależnie od rozmiaru firmy. Zarówno mniejsze jak i większe instytucje, by zatrudnić specjalistów od bezpieczeństwa pracy, muszą nie tylko posiadać i przeszkolić dział HR, który będzie w stanie zweryfikować umiejętności osoby ubiegającej się o stanowisko, ale również utrzymywać ją po zatrudnieniu.

Zdecydowanie się na firmę outsourcingową, to po prostu znacznie niższe kwoty i dużo mniej stresu, gdyż wiemy, że działaniami BHP w naszym przedsiębiorcą, zajmują się profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem. Poza samymi sprawami wewnętrznymi przedsiębiorstwa, firma oferująca outsourcing może prowadzić różne kursy, np. na wózki widłowe, dzięki czemu możemy zyskać nie tylko świetnie wykwalifikowaną kadrę, ale również uczestniczyć w ciekawych szkoleniach, na które nie moglibyśmy się zdecydować, zatrudniając drogich specjalistów na własny rachunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *