Na jakie parametry zwracać uwagę przy kupowaniu opon?

Opony to jeden z najważniejszych elementów w aucie. Bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo podróżowania i komfort jazdy. Dobrze wybrane ogumienie może znacząco wpłynąć na radość z podróżowania i ułatwić pokonywanie kolejnych kilometrów. Wymiana opon to przy tym znakomita okazja do tego, aby sięgnąć po dobrej jakości produkty. W wielu przypadkach warto dopłacić do lepszej jakości ogumienia, które dzięki swoim właściwościom posłuży przez długi czas i zagwarantuje bezpieczeństwo. Dowiedz się na co szczególnie zwracać uwagę przy zakupie opon.

Wymiana opon wymaga dobrania odpowiedniego rozmiaru

Podstawowa i zarazem najbardziej istotna kwestia to rozmiar opony. Ten jest podstawą do tego, aby można było przeprowadzić wymianę opon i założyć nowe ogumienie. Rozmiar najczęściej podawany jest w formacie XXX/XX RXX. Pierwsze wartości oznaczają szerokość oraz profil koła. Liczba występująca po R to natomiast średnica koła. Wybór opon zależy od modelu posiadanego auta i zamontowanych felg. Producenci pojazdów podają jakie rodzaje kół mogą być stosowane w danym pojeździe. W sytuacji, gdy planowana jest jedynie wymiana opon to należy zdecydować się na ten sam rozmiar, który już wcześniej był stosowany. Gwarantuje to, że produkty będą pasowały do potrzeb i można będzie w pełni bezpiecznie korzystać z pojazdu. Taka wymiana opon na zimowe lub letnie przebiegnie również bez komplikacji.

Opony sezonowe czy całoroczne?

Druga kwestia to wybór opon o odpowiednim przeznaczeniu z uwagi na porę roku. Na rynku obecnie dostępne są opony dedykowane na zimę, lato lub rozwiązania całoroczne. W zależności od pory roku wymiany opon należy zdecydować się na odpowiednie. Osoby mogące sobie na to pozwolić powinny zdecydować się na ogumienie dedykowane na konkretny sezon. Odpowiednio dobrane mieszanki i specjalne konstrukcje bieżników gwarantują, że korzystanie z pojazdu będzie dzięki temu bezpieczne. Dodatkowo wybrane ogumienie posłuży przez długi czas. Warto pamiętać, że opony używane niezgodnie z porą roku, na którą są przeznaczone, mogą zdecydowanie szybciej się zużywać. Tym samym konieczna będzie zdecydowanie częstsza wymiana. Pewnym rozwiązaniem mogą być opony całoroczne. Uniwersalna konstrukcja sprawia, że mogą być stosowane zarówno latem, jak i zimą. Należy jednak pamiętać, aby zmianę opon na całoroczne przeprowadzać jedynie, gdy dopuszcza to producent, a przy tym auto nie jest używane w ekstremalny sposób.

Jeżeli interesuje Cię fachowa wymiana opon i profesjonalna obsługa to sięgnij po najlepsze warsztaty. Skorzystaj z porównywarki warsztatów i wybierz firmę, które specjalizuje się w tego rodzaju usługach. Gwarantuje to, że cała procedura wymiany zostanie przeprowadzona z dbałością o szczegóły i będzie stała na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo cena wymiany opon nie będzie wysoka. Najlepsze warsztaty doradzą również kiedy wymienić opony.

Przy wymianie opon warto zwrócić uwagę na indeksy

Decydując się na skorzystanie z wymiany opon i kupując nowe ogumienie, warto także skupić się na indeksach nośności i prędkości, które charakteryzują ogumienie. Pierwszy indeks odnoszący się do nośności definiuje, jakie obciążenie jest w stanie wytrzymać konkretna opona. Parametr powinien być dostosowany do wagi pojazdu oraz zaleceń producenta.

W przypadku indeksu prędkości konieczne jest dostosowanie tego do mocy auta oraz prędkości, z którymi się poruszamy. W przypadku aut sportowych najlepiej sięgać po opony z wysokimi indeksami. Dzięki temu wymiana opon będzie skutkowała bezpiecznym poruszaniem się po drogach. Indeksy Y (do 300 km/h) lub W (do 270 km/h) sprawdzą się w tym przypadku najlepiej. W autach wolniejszych można natomiast postawić na indeksy T (do 190 km/h), U (do 200 km/h) lub H (do 210 km/h). Im wyższy indeks, tym większe bezpieczeństwo, ale jednocześnie wyższy koszt zakupu opony. Najlepiej dokładnie określ swoje potrzeby i wymień opony na takie, które spełnią oczekiwania.

Rodzaj bieżnika

Zastosowany w oponie bieżnik wpływa na przyczepność i właściwości jezdne. Najlepsi producenci stale pracują nad nowymi bieżnikami i wprowadzają do swojej oferty wiele ciekawych rozwiązań. Jeżeli chcesz wymienić opony na te najwyższej jakości, to warto zainteresować się technologiami stosowanymi przez producentów, aby wybrać te najlepsze w danym momencie.

Jak wybrać serwis oferujący wymianę opon?

Najczęściej zadawane pytania dotyczą również wyboru odpowiedniego serwisu. Wymianą opon ciężko zająć się samemu i najlepiej sięgnąć po pomoc ekspertów. Fachowa obsługa gwarantuje zadbanie o wszystkie szczegóły i pozwala cieszyć się dokładnie wykonanymi pracami. Doświadczony zakład wulkanizacyjny jest w stanie szybko zmienić opony bez względu na wybrane ogumienie i rodzaj posiadanego auta. Dodatkowo usługa wykonana zostanie zgodnie z zaleceniami producenta i może obejmować także wyważenie kół oraz prawidłowo podpięte czujniki ciśnienia.

Jeżeli szukasz najlepszych firm wulkanizacyjnych to odwiedź serwis Motointegrator.com, gdzie znajdziesz wiele serwisów w Twojej okolicy. Sprawdzisz, gdzie koszt wymiany opon będzie najniższy i będziesz mógł zdecydować się na najlepszą ofertę. Sięgniesz po wsparcie najlepszych ekspertów i łatwo znajdziesz najbliższy wolny termin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *