Pianka PUR, czyli jak umożliwić domom “oddychanie”?

Poniższe informacje zostały zebrane w celu wyjaśnienia i wyjaśnienia czasami skomplikowanych pojęć w budownictwie. Metody budowy mieszkań są generalnie spójne od dziesięcioleci. Wraz z rozwojem nowej technologii, branża budowlana zazwyczaj powoli nadąża za nią, podczas gdy projektanci i konstruktorzy zdobywają doświadczenie i pewność w zakresie włączania nowych produktów do skomplikowanego kompozytu znanego jako „dom”.

Domy budowano w przeszłości tak, aby celowo umożliwiały konstrukcjom „oddychanie” z obawy przed zatrzymaniem wilgoci. Niekontrolowana wilgoć stanowi wyraźny problem dotyczący długowieczności większości materiałów budowlanych. „Oddychalność” łagodzi obawy o rozsądne ilości niezarządzanej wilgoci, ale niestety nie kontroluje napływu zanieczyszczeń i alergenów unoszących się w powietrzu oraz utraty klimatyzowanego powietrza. Ten brak kontroli pogarsza jakość powietrza w pomieszczeniach, a także znacznie zwiększa koszty konsumenta w wyniku utraty energii.

Technologia spieniania natryskowego eliminuje powyższe problemy podnosząc standardy funkcjonalności i wzornictwa zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Natryskowa pianka poliuretanowa jest dostępna na rynku od ponad pół wieku i jest obecnie akceptowana jako główne rozwiązanie w modernizacji konstrukcji zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym.

Jak to działa?

Przegrody powietrzne tworzone, jakie zapewnia ocieplenie pianką poliuretanową powinny być podstawową strategią stosowaną podczas projektowania wysokowydajnych zespołów dachów lub poddaszy. Natryskowa pianka poliuretanowa zapewnia korzyści takie jak:

• Zmniejszona infiltracja i eksfiltracja zarówno wilgoci, jak i powietrza
• Doskonałe właściwości izolacyjne
• Kontrolowane obciążenie termiczne urządzeń i kanałów znajdujących się w pomieszczeniu

Materiały stanowiące barierę powietrzną powinny być:

• Nieprzepuszczalne dla przepływu powietrza
• Ciągłe na całej obudowie budynku
• Wytrzymać siły, które mogą na nie działać podczas i po zakończeniu budowy
• Trwałe przez cały przewidywany okres użytkowania budynku

Aby zaprojektować i zbudować bezpieczne, zdrowe, trwałe, wygodne i ekonomiczne budynki, należy kontrolować przepływ powietrza. Niekontrolowany przepływ powietrza przenosi wilgoć, która wpływa na długoterminową wydajność materiału (użyteczność), integralność strukturalną (trwałość), jakość powietrza w pomieszczeniach (rozmieszczenie zanieczyszczeń i lokalizację zbiorników drobnoustrojów) oraz sprawność cieplną. Jedną z kluczowych strategii kontroli przepływu powietrza jest stosowanie barier powietrznych.

Bariery powietrzne mają przeciwdziałać wahaniom ciśnienia powietrza, które na nie działają. Systemy pianki natryskowej mogą służyć jako skuteczna bariera dla powietrza, nakładana zewnętrznie na elementy konstrukcyjne (pianka natryskowa o zamkniętych komórkach) lub nakładana wewnętrznie (pianka natryskowa o zamkniętych i / lub otwartych komórkach) w układach wnękowych o odpowiedniej grubości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *