Skóra bardzo szybko traci swój młodzieńczy wygląd, a stres, zanieczyszczone powietrze i używki na pewno jej nie pomagają. Uszkodzenia skóry to jednak nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia, dlatego warto zatroszczyć się o właściwą jej pielęgnację.
Jak przyspieszyć regenerację skóry?
Pierwszy krok to oczyszczenie cery. Usuwanie zrogowaciałego naskórka pobudza jego odnowę, ale nie wolno do tego używać kosmetyków o bardzo silnym działaniu – zamiast mocnych, gruboziarnistych peelingów lepsze będą te enzymatyczne, a szorstkie mydło wymieniamy na łagodniejsze pianki oraz żele.
Na oczyszczoną skórę nakłada się krem regeneracyjny, który złagodzi podrażnienia i pomoże odbudować uszkodzoną barierę lipidową. Mocniejsze w działaniu jest serum, dostępne na przykład na https://eranatura.pl/kategoria-produktu/pielegnacja-twarzy/serum-do-twarzy/, z naturalnych składników o regenerujących właściwościach. W kosmetykach do zniszczonej skóry nie powinno zabraknąć roślinnych olejów i ekstraktów ziołowych, które nawilżają i łagodzą podrażnienia oraz stany zapalne, do tego przyda się jeszcze przyspieszający gojenie pantenol bądź aloes.
Odpowiednie preparaty do kąpieli
Zniszczeniom ulega nie tylko skóra twarzy. Do mycia ciała przydadzą się łagodne mydła o roślinnym składzie, do tego orzeźwiające płyny wlewane bezpośrednio do wody w wannie, na przykład z https://eranatura.pl/kategoria-produktu/do-kapieli/plyny-do-kapieli/. Szczególnie narażona na zniszczenia jest skóra dłoni i stóp – tutaj sprawdzą się kosmetyki z masłem shea, masłem kakaowym, pantenolem, cynkiem oraz kompleksem witamin, które pobudzają odbudowę naskórka.
Peelingi do ciała mogą być mocniejsze niż te do twarzy, jeśli jednak skóra jest popękana, z rankami, mocno poobcierana, zamiast silnie złuszczających kosmetyków powinno się używać tylko mydła lub pianki. Dobrym pomysłem są kompresy regeneracyjne oraz dermokosmetyki – mają one słabsze działanie niż leki, ale zarazem dostarczają skórze więcej aktywnych biologicznie substancji niż zwykłe kremy czy balsamy.