Jakie pióra wycieraczek wybrać?

Kupując auto, zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każdy, nawet najmniejszy element pojazdu, może wpłynąć na bezkolizyjną jazdę. Ważną częścią wyposażenia pojazdów są wycieraczki oraz pióra do wycieraczek. Jak wybrać te najbardziej odpowiednie?

  1. Widoczność podczas jazdy – dlaczego jest taka ważna?
  2. Jak często zmieniać wycieraczki
  3. Pióra do wycieraczek – najważniejsze cechy

Widoczność podczas jazdy – dlaczego jest taka ważna?

Prawidłowa widoczność podczas jazdy samochodem ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów osób postronnych. Dlatego kluczowa jest dobra widoczność. Musimy zatem pamiętać, aby nie ograniczać swojego pola widzenia. A przeszkadzać nam mogą różne zabawki zawieszone przy przednim lusterku (skutecznie dekoncentrujące) czy chociażby przyciemnione boczne szyby. Kolejnym czynnikiem wpływającym na komfort widzenia podczas prowadzenie samochodu są warunki atmosferyczne. Oczywiście łatwiej prowadzi się auto podczas dobrej pogody. Niestety, nie zawsze możemy na nią liczyć. Mocny deszcz bądź gęsta śnieżyca mogą skutecznie uniemożliwić podróż. Dlatego musimy zadbać o to, żeby zarówno przednia, jaki tylna szyba były cały czas czyste. Pomogą nam w tym odpowiednio dobrane wycieraczki. Ten mały element może mieć duże znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Jak często zmieniać wycieraczki

Wycieraczki zużywają się podczas używania. Przez to powierzchnia ich piór (to własnie one odpowiadają za zachowanie czystości szyb) staje się nierówna. W rezultacie na szkle pozostają smugi, które mogą znacznie ograniczać widoczność podczas jazdy. Dlatego warto sprawdzać stan wycieraczek. Zaleca się wymianę tego elementu wyposażenia auta raz w roku. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wycieraczki działają poprawnie. O nadmiernym zużyciu piór do wycieraczek świadczą nie tylko smugi na szybach, ale również dziwne odgłosy (piszczenie) podczas używania. Zużyte wycieraczki nie pracują jednostajnie, tylko dość specyficznie przeskakują po powierzchni szkła.

Pióra do wycieraczek – najważniejsze cechy

Wymieniając wycieraczki, wymieniamy tak naprawdę pióra do wycieraczek. Czym są te elementy? Pióra do wycieraczek to cienki pasek wykonany z gumy. Jest on rozciągnięty na plastikowym uchwycie. To właśnie pióra sprawiają, że pozbywamy się smug na szybach, usuwamy krople deszczu, śnieg bądź liście, które przywiał wiatr. Obecnie w samochodach montuje się wycieraczki tradycyjne, płaskie bądź hybrydowe. Jakie pióra wycieraczek wybrać? Pióra do wycieraczek muszą bardzo dobrze przylegać do szyby. Dzięki temu zabrudzenia będą skuteczniej usuwane. Kolejna kwestia to długość piór. Do każdego samochodu pasuje określony typ. Informacja o dokładnych wymiarach najczęściej zawarta jest w instrukcji obsługi. Obecnie odpowiednie dane znajdziemy także w internecie. Przy zakupie nowych wycieraczek warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Większość piór robi się z wysokiej klasy kauczuku.

Jeśli względy bezpieczeństwa nas nie przekonują (chociaż powinny odgrywać kluczową rolę), to trzeba pamiętać, że zły stan wycieraczek może być powodem nieprzedłużenia ważności dowodu rejestracyjnego samochodu. Podczas Okresowego Badania Technicznego sprawdzany jest każdy element wyposażenia, w tym także wycieraczki. Wydawać by się mogło, że ta część samochodu nie jest aż taka ważna. Jednak powtórzymy to jeszcze raz: dobrze działające pióra wycieraczek zwiększają stopień bezpieczeństwa podczas prowadzenia auta.

 

Przeczytaj także:
Jak umyć szyby w aucie, nie pozostawiając smug?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *