Podnośnik warsztatowy – jaki wybrać?

 

Jak dobrać odpowiedni podnośnik warsztatowy do swoich potrzeb. Na co należy zwrócić uwagę podczas jego doboru?

Wybór odpowiedniego podnośnika samochodowego to kluczowy moment, podczas planowania otwarcia bądź doposażania warsztatu samochodowego. Każdy z Nas korzysta z różnych, znanych portali na których obecnie możemy zakupić wszystko. Między innymi podnośniki dwukolumnowe, czterokolumnowe, nożycowe i wiele, wiele innych. Pierwszy czynnik selekcjonujący Nasz wybór to na pewno cena. Możemy sobie wmawiać, iż jest inaczej nie mniej jednak każdy z nas robi to bezwarunkowo. Czy to źle? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w odniesieniu do podnośników dwukolumnowych.

 

Podnośnik a podnośnik. Czym się różnią, na co należy zwrócić uwagę, a co jest kompletnie niepotrzebne?

Podnośnik dwukolumnowy samochodowy to nic innego jak dwie kolumny i ramiona. Każdy wygląda tak samo. A jednak niezupełnie. Jest to niestety złudne stwierdzenie i doświadczamy tego dopiero w praktyce, podczas jego użytkowania. Dlaczego tak jest? Wielu sprzedawców w bardzo okrojony sposób przedstawia możliwości i specyfikację danego podnośnika, aby ukryć niedogodne dla nich informacje. Najczęściej widzimy tylko opis „Podnośnik dwukolumnowy 4T samochodowy” oraz jego cenę. Cena, jakby nie patrząc jest głównym wyznacznikiem wartości oraz jakości urządzenia. Co niestety najczęściej pomijamy podczas zakupu?

Główną rzeczą jest ustalenie, do czego będziemy potrzebować podnośnik samochodowy. Czy będziemy się zajmować jedynie naprawą samochodów osobowych, czy jednak myślimy również o autach dostawczych i terenowych. Kolejną kwestią jest zastanowienie się nad specyfikacją podnośnika warsztatowego:

– Czy powinniśmy wybrać podnośnik automatyczny, półautomatyczny a może manualny ? – Jakiej długości powinny być ramiona podnośnika ?

– Jaki jest sposób regulacji ramion podnośnika 2×2, 2×3, 3×3 ? – Jaki jest sposób regulacji podpór montażowych na których zostanie uniesiony samochód ?

– Jaki jest udźwig podnośnika oraz jego masa własna ?

– Jaka jest szerokość podnośnika między kolumnami ?

– Jakiej wysokości jest próg przejazdowy ?

– Jak wygląda kwestia serwisu gwarancyjnego oraz pogwarancyjnego?

Powyższe pytania pokazują nam, jak bardzo podnośniki kolumnowe różnią się między sobą, a niestety na zdjęciu wszystkie wyglądają tak samo. Od tego mamy właśnie specjalistów, którzy w rzetelny i treściwy sposób powinni pomóc w doborze odpowiedniego podnośnika warsztatowego.

Jednym z najczęściej kupowanych podnośników, który spełnia oczekiwania większości kupujących jest podnośnik dwukolumnowy marki MELL PRO model ST4200E.

Model ST4200E jest podnośnikiem w pełni automatycznym, posiada dodatkowe zabezpieczenia w postaci elektro-zapadek co sprawia iż jest w pełni bezpieczny. Dodatkowo został wyposażony w ramiona 2×3 o długości 700-1400mm / 900-1475 umożliwiając w ten sposób obsługę samochodowy osobowych, dostawczych oraz terenowych. Co fajne Producent to tego modelu dołożył dodatkowo adaptery podwyższające pozwalające na obsługę większości marek pojazdów poruszających się na cały świecie. Wzmocniony udźwig do 4200kg zwiększa poczucie bezpieczeństwa podczas pracy przy samochodach dostawczych oraz terenowych. W tym modelu został zastosowany rozstaw kolumn 2830mm, dzięki czemu możemy wjechać na podnośni oraz normalnie wyjść nie uderzając drzwiami w kolumnę. A co najważniejsze własny serwis oraz dostępność części zamiennych do każdego podnośnika z marki MELL PRO.

Odpowiadając na powyższe pytanie – cena jest ważnym aspektem doboru podnośnika, jednak zastanówmy się dobrze przed jego zakupem czy będzie on na pewno dostosowany do Naszych potrzeb.

Materiał pomógł opracować warsztat samochodowy Ursynów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *