Podróżujesz do Wielkiej Brytanii samochodem? Koniecznie przeczytaj!

england2

Dwie najbardziej zadziwiające różnice dla zagranicznych kierowców podróżujących po Wielkiej Brytanii jest, że jeździsz po lewej stronie, a odległości są mierzone w milach. Kiedy się do tego przystosujesz, wiejska Brytania jest miłym miejscem do prowadzenia samochodu, a będziesz cieszyć się szeroką siecią darmowych autostrad i dróg, które sprawią, że podróżowanie po całym kraju będzie łatwe. Zobaczysz również wiele uroczych miast i wiosek, gdy jeździsz z miejsca na miejsce i możesz dostosować swoją podróż do indywidualnych pragnień.

Czego potrzebujesz?

Aby jeździć po Wielkiej Brytanii, potrzebujesz aktualnego prawa jazdy z międzynarodowym zezwoleniem na przejazd. Musisz także przechowywać dowód posiadania lub umowę najmu w pojeździe, a także wszelkie dokumenty ubezpieczenia.

Drogi w Wielkiej Brytanii

Godziny szczytu mogą trwać od 08:00 do 9:30 i od 17:00 do 19:00 w dni powszednie w miastach, dlatego zaleca się uniknąć rozpoczęcia podróży w tych godzinach, a jeśli to możliwe. Większość samochodów do wynajęcia będzie zawierać GPS, ale warto zachować pod ręką dobrą mapę – to zawsze może być przydatne. Jeśli chcesz zagłębić się w obszary wiejskie, warto zbadać mapę specjalnie dostosowaną do tego celu – takie są wszechstronne i będą prowadziły cię przez nawet najbardziej specyficzne podróże na które pozwoli ci kod promocyjny Airbnb.

Autostrady są oznaczone znakiem “M”, a następnie ich numer identyfikacyjny. Drogi “A”, czasami to dwie drogi jezdni (tzn. z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku) są głównymi trasami, a drogami “B” są to drogi drugorzędne. Te ostatnie są często mniej zatłoczone, a widoki z samochodu w tym przypadku na pewno będą ładniejsze. Obszary wiejskie są przecinane przez sieci małych pasów ruchu.

Poznaj znaki drogowe

Znaki są w większości normalizowane w stosunku do reszty Europy. Znaki kierunkowe są oznaczone kolorami: niebieskie dla autostrad, zielone dla głównych tras i białe dla małych tras. Znaki brązowe wskazują miejsca docelowe. Znaki ostrzegawcze są zazwyczaj trójkątami na czerwono i białym tle – z łatwymi do zrozumienia piktogramami. Uważaj na elektroniczne zawiadomienia na drogach, które ostrzegają przed robótkami drogowymi, wypadkami lub miejscami mglistymi. Podręcznik Kodeksu drogowego Wielkiej Brytanii dostępny online w jest aktualnym przewodnikiem wszystkich obecnych brytyjskich przepisów prawa jazdy i znaków drogowych.

Zasady jazdy

Ograniczenia prędkości wynoszą 20-40 mph (50-65 km / h) w obszarach zabudowanych i 70 mph (110 km / h) na autostradach lub w dwóch jezdniach. Zwróć uwagę na znaki prędkości na innych drogach. Obowiązkowe jest zakładanie pasów bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii.

Nie jedź po alkoholu w Wielkiej Brytanii, ponieważ kary są naprawdę ciężkie. Używanie telefonu komórkowego podczas jazdy też jest niezgodne z prawem, chyba że jest ono używane bez użycia rąk – nawet wtedy zaleca się odłożyć telefon podczas jazdy.

Unikaj podwójnych czerwonych lub żółtych linii przez cały czas -pojedyncze linie oznaczają czasami parkowanie w godzinach wieczornych i w weekendy, ale sprawdź oznakowanie ostrożnie – nie chcesz uzyskać kosztownego biletu na parking lub holowania samochodu, ponieważ źle zrozumiałeś znak.