Podstawy car audio – niezbędne elementy

Budowa dobrze grającego zestawu audio do samochodu, wbrew ogólnemu przekonaniu nie należy do łatwych zadań. Każde kompletowanie sprzętu warto poprzedzić analizą dotyczącą tego, czego oczekujemy od naszego car audio. Jest to kluczowa kwestia, która pozwoli określić jakie komponenty wybrać, tak by osiągnąć zadowalające efekty.

Na co zwrócić uwagę kompletując sprzęt car audio?

Dobierając sprzęt car audio warto zacząć od zakupu radioodtwarzacza. Element ten jest bardzo istotny, ponieważ nawet najlepsze urządzenia nie będą w stanie wydobyć z głośników dźwięku o dobrej jakości, jeśli odtwarzacz będzie wątpliwej klasy. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na to czy dane urządzenie umożliwia obsługę płyt CD. To właśnie z nich uzyskamy najczystszy dźwięk, dlatego jeśli zależy Ci na krystalicznie czystej barwie ulubionych piosenek, kup radio wyposażone w odtwarzacz CD. Dla własnej wygody i oszczędności miejsca w schowku, rozważ wybór odtwarzacza obsługującego także technologię bluetooth oraz posiadającego złącze USB.

Kolejne produkty, które składają się na dobry zestaw car audio to głośniki. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczyć można głośniki komponentowe. W ich zestaw wchodzą dwa głośniki wysokotonowe, a także dwa basowe – odpowiadające za niskie tony. W celu osiągnięcia najlepszego efektu zalecany jest montaż głośników niskotonowych w przednich drzwiach pojazdu. Warto dodać, że drzwi powinny być wcześniej odpowiednio wygłuszone, tak by nie deformować dźwięku. Fani mocnego basu mogą oczywiście uzupełnić taki zestaw o subwoofer.

Kiedy mamy wybrane już urządzenia takie jak radioodtwarzacz oraz głośniki, kolejnym krokiem będzie zakup wzmacniacza. Pamiętaj, że sprzęty od różnych producentów charakteryzują się odmiennymi parametrami, dlatego podczas dokonywania wyboru koniecznie zwróć uwagę na specyfikację dołączoną do produktu. Tutaj należy być bardzo ostrożnym, gdyż zbyt mocny wzmacniacz może uszkodzić głośniki. Rozsądnym rozwiązaniem jest zakup czterokanałowego wzmacniacza, który dwoma kanałami obsłuży boczne głośniki, a pozostałymi subwoofer. Do podłączenia car audio należy wykorzystać kable o najwyższej jakości – oszczędność w tej kwestii może spowodować, że mimo zamontowania drogiego sprzętu, o dobrych parametrach jakość dźwięku płynącego z głośników będzie niezadowalająca.

Czy warto kupować gotowe zestawy car audio?

Jeśli nie wiesz, jakie urządzenia będą najodpowiedniejsze do Twojego samochodu to warto sprawdzić gotowe zestawy car audio. Takie rozwiązanie niejednokrotnie jest lepsze dla osób, które nie posiadają wystarczającej wiedzy technicznej. Częstym problemem jest błędnie złożony zestaw, który powoduje uszkodzenia poszczególnych elementów. Warto dodać, że gotowe zestawy car audio często są o wiele tańsze niż kompletowanie produktów osobno.

 

 

Polecamy:
Nowe głośniki do samochodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *