Podstawy leasingu – krótki i łatwy poradnik dla początkujących

Jak mieć do dyspozycji dobry, sprawny samochód, ale nie kupować go za gotówkę? Dobrym rozwiązaniem jest leasing aut, który cieszy się sporą popularnością szczególnie wśród właścicieli firm. Mogą wtedy ograniczyć koszty prowadzenia działalności, a jednocześnie zawsze mieć pod ręką sprawdzone i wygodne cztery kółka.

Z leasingu bardzo chętnie korzystają właściciele małych i średnich przedsiębiorstw, którzy nie dysponują tak dużą ilością gotówki, aby kupić sobie samochody firmowe. Dzięki leasingowi można znacznie zmniejszyć koszty działalności, gdyż auto jest niejako dzierżawione. Należy jedynie opłacać co miesiąc ratę leasingową, która może się różnić w zależności od tego, na jaki rodzaj leasingu się decydujemy, jakie auto jest w kręgu naszych zainteresowań czy na jaką formę finansowania decydujemy się w czasie podpisywania umowy.

Co warto wiedzieć o leasingu?

Zanim zdecydujemy się na leasing samochodu dla firmy, dobrze jest poznać podstawowe informacje na temat różnych form finansowania w leasingu. Do wyboru mamy różne rodzaje leasingu, wśród których najpopularniejszy jest leasing operacyjny oraz finansowy. Leasing operacyjny pozwala na wrzucenie sobie w koszty prowadzenia działalności większości wydatków związanych z leasingiem – nie tylko comiesięczną ratę, ale również opłatę początkową, koszty paliwa, drobnych napraw czy nawet zakupu dodatkowych elementów wyposażenia. W leasingu operacyjnym podatek VAT naliczany jest stopniowo od każdej raty, nie trzeba płacić go w całości. W przypadku leasingu finansowego możemy natomiast niejako kupić samochód na raty. Jest to forma finansowania, w której już na początku leasingobiorca jest faktycznym właścicielem samochodu. Cały podatek VAT płaci na początku umowy leasingowej, może też dowolnie wybrać okres trwania leasingu. Dzięki temu ma spore możliwości wpływu na to, jak będzie skonstruowana umowa, a także jakie będą comiesięczne związane z nią opłaty.

Uważnie wybieraj ofertę leasingu

Bez względu na to, czy interesuje nas Skoda na raty czy leasing na inny samochód, warto na samym wstępie zapoznać się z ofertą różnych firm leasingowych, niekoniecznie tylko tych, które działają w naszej najbliższej okolicy. Dobrze jest stawiać na znane i sprawdzone firmy, które cieszą się pozytywnymi opiniami wśród tych właścicieli firm, którzy już korzystali z ich oferty. Dzięki temu można mieć pewność, że firma ma dobre podejście do klienta i jest w stanie spełnić jego wszystkie oczekiwania i potrzeby dotyczące dobrej umowy leasingowej. Gdy decydujemy się na leasing auta, pamiętajmy również, by mierzyć siły na zamiary. Rata leasingowa będzie tym wyższa, im lepszej klasy samochód postanowimy wziąć w leasing. Nie zawsze jednak będzie to dobre rozwiązanie finansowe. Rata powinna być spłacana regularnie, a jej comiesięczne uiszczanie nie powinno stanowić dla firmy problemu. Lepiej więc jest wziąć leasing na mniej efektowny samochód, ale za to mieć pewność, że bez problemu będziemy sobie w stanie poradzić ze spłatą wszystkich leasingowych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *