Polski URSUS znów na topie

ZZ142136

Ursus towarzyszyła polskiemu rolnictwu na każdym etapie- także w momencie upadku polskiego rolnictwa. Jednak po latach zapomnienia nastają dla firmy dobre czasy- firma wraca z nowym kontraktem dla Etiopii, a poza tym rozpoczynając współpracę z wojskiem.

Historia marki

Opuszczone hale produkcyjne firmy nie przedstawiały zachęcającego widoku- opuszczone budynki i powybijane szyby przypominały o klęsce przedsiębiorstwa, podsuwając jeszcze więcej pomysłów na potencjalne wykorzystanie. I tak w budynkach dawnej fabryki Ursusa powstały min. firma malująca ciężarówki, tor kartingowy czy miejsce nagrań jednego z programów rozrywkowych stacji TVN. Podsuwano jeszcze ambitniejsze plany, mówiące o powstaniu w miejscu starych fabryk Ursusa osiedla mieszkaniowego, jednak ostatecznie plany te spaliły na panewce.

Niezależnie od tego, co stanie się z dotychczasowym miejscem fabryki Ursusa, jedno jest pewne- marka już tam nie wróci. Od kilku lat, a dokładniej od 2011 roku fabryka znana z traktorów znalazła swoją siedzibę w Lublinie, łącząc swoje siły z przedsiębiorstwem POL- MOT Warfama, która zajmuje się produkcją maszyn rolniczych. Jest to dobry krok, ponieważ jak wynika z badań, marka Ursus rozpoznawana jest niemalże w 100 % wśród mężczyzn między 16, a 67 rokiem życia, co jest doskonałym kapitałem do budowania pozycji na nowo. Sama historia firmy jest doskonałym powodem do zrozumienia, czemu marka odniosła taki sukces, odciskając piętno w świadomości polskich rolników.

Rozpoczęcie działalności datuje się na 1893 rok, kiedy to firma została stworzona przez siedmiu wspólników i znane było jako Towarzystwo Udziałowe Specyajnej Fabryki Armatur. Największy sukces marki można datować na czas PRL, kiedy to marka stała się synonimem ówczesnych sukcesów. W 1976 roku nastąpił jednak swoisty krach, marka zbuntowała się, a robotnicy nie jeden raz dostali pałkami od ówczesnej policji. To dlatego właśnie w Ursusie powstał Komitet Obrony Robotników, będący pierwowzorem późniejszej Solidarności. Jak więc widać historia miała niemały wpływ na historię i funkcjonowanie znanej marki.

Dlaczego obecnie firma skupia się na współpracy zagranicznej?

Wykorzystuje głównie swoją pozycję i rozpoznawalność na całym świecie, między innymi w Indiach czy Pakistanie, gdzie spotkać można podróbki ciągników naszej marki. Jednak marka nie koncentruje się tylko na światowych rynkach, ale działa również na polskiej arenie. Jednym z ostatnich osiągnięć jest wygrany przetarg na produkcję trolejbusów w Lublinie i tym samym rozpoczęcie produkcji autobusów.

Oprócz tego zarząd Ursusa podpisał umowę z Politechniką Lubelską na budowę elektrycznego autobusu z wymiennymi bateriami, dzięki czemu autobus nie będzie musiał czekać na naładowanie akumulatorów. Przedsiębiorstwo planuje również produkcję pojazdów wojskowych. Prototyp takich pojazdów został już nawet zaprezentowany na Salonie Przemysłu Obronnego. Jak więc widać, marka Ursus wkracza na nowy poziom rozwoju, odbudowując swoją pozycję na nowo.

Artykuł nadesłał portal www.agrobook24.pl na którym można zobaczyć również nowe ciągniki firmy URSUS – sprawdź: giełda rolna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *