Możesz znaleźć słupki pomiarowe i geodeta niepotrzebny? Sprawdźmy te mity!

Geodezja to skomplikowana branża i z tego powodu istnieje wiele nieporozumień na temat tego, co to jest i dlaczego ludzie tego potrzebują. Jeśli zastanawiasz się, czy przeprowadzić badanie gruntu na swojej nieruchomości (lub nieruchomości, którą planujesz kupić), prawdopodobnie padłeś ofiarą jednego lub więcej z tych mitów, które mogą poprowadzić Cię w błąd. Aby Ci pomóc, oto prawda o kilku powszechnych mitach geodezyjnych.

MIT 1: Badania gruntowe nie są konieczne, jeśli możesz znaleźć słupki pomiarowe.

Jeśli zlokalizowałeś słupki pomiarowe z poprzedniego badania, wiesz tylko, że był poprzedni geodeta, który mógł ustalić, że ta lokalizacja znajdowała się na skraju posiadłości; nie oznacza to, że badanie jest dokładne lub że faktycznie znalazłeś granicę nieruchomości. Profesjonalny geodeta może ci powiedzieć, czy to, co znalazłeś, to naprawdę granica twojej nieruchomości – możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że w wielu przypadkach to, co uważasz za słupek geodezyjny, może wcale nim nie być. Poza tym twoje ustalenia nie utrzymałyby się w sądzie, podczas gdy to, co powie licencjonowany geodeta – już tak.

MIT 2: Bardzo rzadko sąsiad wkracza na granicę posesji.

Jest to bardziej powszechne niż myślisz – geodeci przeprowadzając usługi geodezyjne Olsztyn widzą tego typu problemy. Nie bądź tak pewien, że nie wkraczasz na własność, która zgodnie z prawem należy do twojego sąsiada, lub że technicznie nie robią tego samego z twoją własnością. W razie wątpliwości zatrudnij geodetę, który wyznaczy dokładną granicę nieruchomości.

MIT 3: Potrafię zbudować ogrodzenie na granicy posesji bez geodety.

Nawet jeśli masz pewność, że budujesz tylko na swojej działce, zawsze mądrze jest chronić swoją inwestycję, upewniając się, że dokładnie wiesz, gdzie znajdują się linie nieruchomości. Jeśli okaże się, że budowałeś na sąsiedniej posesji, możesz zostać zmuszony do zburzenia swojej pracy. Zastanów się dwa razy, zanim zbudujesz ogrodzenie tuż przy granicy nieruchomości, nawet jeśli myślisz, że wiesz, gdzie to jest.

MIT 4: Ogrodzenie musi być moją granicą własności – istnieje tam od stu lat.

Rzeczywistość jest taka, że ​​im starsze ogrodzenie, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie wdzierać się, po prostu dlatego, że dane z badań nie były tak dokładne sto lat temu, jak są dzisiaj. Ogrodzenia, zwłaszcza te zbudowane kilkadziesiąt lat temu, są jedynie przybliżeniem tego, gdzie znajduje się lub jak sądzono, gdzie znajduje się granica posesji. Ponownie, nie zakładaj: dla pewności zatrudnij geodetę.

MIT 5: Cała działka została już zbadana – to tylko kwestia znalezienia badania.

Chociaż możesz znaleźć stare mapy stworzone do celów podatkowych, w wielu przypadkach ziemia, którą posiadasz, mogła nigdy nie zostać zbadana. Ponadto, jeśli znajdziesz poprzednią wersję badania sprzed dziesięcioleci, nie ma gwarancji, że była ona dokładna w tamtym czasie, ani nie koniecznie pomoże rozwiązać Twój problem lub pomoże w identyfikacji rzeczywistych granic nieruchomości na danej ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *