Na temat popularniejszego suplementu kosmetycznego: kolagen.

Kolejny dzień, kolejny suplement. Jest tak wiele opcji pielęgnacji skóry i tak wiele informacji na temat każdego z nich, że na samą myśl o tym będziesz mieć kurze łapki. Jeśli krążyłaś po stronach internetowych Paleo lub stosowałaś się do najnowszych porad dotyczących urody, prawdopodobnie widziałeś słowo „kolagen” bądź „Kolagen morski ”w różnych miejscach.

Do niedawna kolagen był cennym składnikiem kremów przeciwstarzeniowych, ale nie odegrał uhonorowanej Oscarem roli w zachodniej branży suplementów. Jednak wraz ze wzrostem popularności peptydów kolagenowych, wydaje się, że czas odpowiedzieć na pytanie: czym właściwie są peptydy kolagenowe? Do czego one służą? A co ważniejsze, dlaczego kogoś ma to obchodzić? Wchodzimy pod skórę tego coraz popularniejszego suplementu kosmetycznego.

Co to jest kolagen? Zasadniczo jest to klej do ciała.

Zanim zagłębimy się w tajniki peptydów kolagenowych, dobrze jest wiedzieć, co to jest. Kolagen jest białkiem strukturalnym, którego ciała są obciążone organizmami ludzkimi i zwierzęcymi. W rzeczywistości jest to właściwie klej, który trzyma razem wszystkie twoje części. Wraz z wiekiem wytwarzają mniej kolagenu. To powoduje, że skóra traci elastyczność, staje się bardziej pomarszczona i dzieją się wszystkie inne rzeczy, które towarzyszą starzeniu się.

Teoretycznie dodanie większej ilości kolagenu do diety brzmi jak świetny pomysł. Kto nie chce mieć mniej zmarszczek i mniej bolących stawów? Ale czy te suplementy naprawdę mają znaczenie?

Peptydy kolagenowe: o co chodzi?

Nie jest szokiem, że peptydy kolagenowe są formą kolagenu – złotą gwiazdą do rozwiązania tego problemu. Ale nieco bardziej zaskakujące jest odkrycie, że kolagen i żelatyna są prawie dokładnie takie same. Kolagen występuje naturalnie u wszystkich zwierząt, a my, skromne ssaki, mamy go więcej niż jakiegokolwiek innego białka.

Żelatyna to tylko przetworzona wersja tego powszechnego białka. Ludzie nazywają żelatynę „hydrolizowanym kolagenem”. Jest to nazwa o wiele mniej uderzająca niż inne – ale przynajmniej wyjaśnia jej związek z kolagenem. Największą różnicą między peptydami a żelatyną jest sposób ich rozpuszczania. Suplementy peptydów kolagenowych mają niską masę cząsteczkową, więc mogą rozpuszczać się w gorącej lub zimnej wodzie i podobno są łatwiejsze do strawienia.

Żelatyna rozpuszcza się tylko w gorącej wodzie (o czym wiedzą wszyscy weterani galaretek domowych). Jedzenie nierozpuszczonej żelatyny może być trochę nieprzyjemne dla żołądka. Również obrzydliwe.

Odkąd suplement, który rozpuszcza się w wodzie o dowolnej temperaturze, jest znacznie łatwiejszy w użyciu, peptydy kolagenowe stały się drugim życiem dla skóry. Co więcej, koktajl z peptydem kolagenu brzmi o wiele lepiej niż żelatyną, prawda? Jeśli jesteś wegetarianinem, uważaj. Producenci pozyskują większość produktów kolagenowych z kości zwierzęcych lub łusek rybich. Jeśli chodzi o skórę, niektóre dowody sugerują, że suplementy kolagenu naprawdę pomagają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *