Poradnik leasingu dla nowych firm – krok po kroku

Leasing jest formą finansowania często wybieraną przez przedsiębiorców. Stanowi alternatywę m.in. dla kredytu bankowego, przynosząc wiele korzyści – także z podatkowego punktu widzenia. Jeżeli zamierzasz stworzyć flotę pojazdów firmowych, poznaj najważniejsze informacje o leasingu.

Chociaż przedmiotem umowy leasingowej mogą być maszyny i urządzenia, większość przedsiębiorców wybiera leasing samochodów. Jak wynika z danych Związku Leasingu Polskiego (ZLP), w 2017 roku aż 45% zawartych umów dotyczyło samochodów osobowych, pojazdów ciężarowych i dostawczych.

Leasing dla nowych firm – to możliwe?

Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą i potrzebują samochodu, rzadko kiedy mogą liczyć na kredyt bankowy. Alternatywą jest więc leasing dla nowych firm oferowany na przyjaznych zasadach. Jest to forma finansowania dostępna dla większości przedsiębiorców – zwykle niezależnie od okresu prowadzenia działalności. Uproszczone procedury wynikają ze specyfiki leasingu – właścicielem pojazdu pozostaje firma leasingowa, która w razie nieterminowych spłat ma prawo żądać zwrotu użytkowanego auta.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Jeśli chodzi o leasing dla nowych firm, przedsiębiorcy wybierają spośród leasingu operacyjnego i finansowego. Biorąc pod uwagę statystyki, nawet 80 proc. przedsiębiorstw wybiera leasing operacyjny.

  • Leasing operacyjny

Leasing operacyjny polega na przekazaniu przez firmę leasingową pojazdu w użytkowanie na rzecz leasingobiorcy w zamian za opłatę wstępną (tzw. czynsz inicjalny) oraz miesięczne raty leasingowe.

W tego rodzaju leasingu obowiązek amortyzacji leży po stronie leasingodawcy, zaś leasingobiorca ma prawo do wliczenia w koszty uzyskania przychodu raty leasingowej (części odsetkowej i kapitałowej) oraz innych opłat związanych z użytkowaniem pojazdu.

Po zakończeniu umowy leasingowej przedsiębiorca może wykupić użytkowany pojazd.

Leasing operacyjny wybierają najczęściej płatnicy podatku VAT. Przykładem takiej formy finansowania jest m.in. Leasing SMARTPLAN na nowe auta dostępne w ofercie Toyota Leasing.

  • Leasing finansowy

Leasing finansowy działa podobnie jak leasing operacyjny. Różnica polega jednak na obowiązkach odpisów amortyzacyjnych, które leżą po stronie przedsiębiorcy. Ponadto – zupełnie inaczej niż w przypadku leasingu operacyjnego – pojazd staje się własnością leasingobiorcy w momencie uregulowania ostatniej raty leasingowej

Jak ubiegać się o leasing – krok po kroku

Procedury przyznawania leasingu są proste. Wszystkich formalności można dopełnić u dealera, co dla przedsiębiorców oznacza przede wszystkim oszczędność czasu.

Co musisz zrobić, gdy ubiegasz się o leasing dla nowych firm? Chociaż każdy leasingodawca ma swoje własne zasady, zwykle należy:

  • wypełnić i złożyć wniosek leasingowy;
  • przedstawić wymagane dokumenty finansowe – tutaj wiele zależy m.in. od wysokości wnoszonej opłaty wstępnej;
  • podpisać umowę;
  • uregulować należności (tj. wpłacić czynsz inicjalny – po otrzymaniu pozytywnej decyzji (nawet tego samego dnia).

Po dopełnieniu formalności leasingowych oraz formalności związanych z rejestracją pojazdu, samochód jest do odbioru nawet w ciągu kilku dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *