Porady dla kupujących samochód

TETRRF-00000924-001

Spośród wielu ofert sprzedaży samochodów używanych trudno jest wybrać jeden i konkretny typ pojazdu, jaki może być najbardziej wartościowy przy zakupie z tak zwanej drugiej, a niekiedy nawet trzeciej ręki. Trzeba jednak brać pod uwagę bardzo wiele czynników, które będą musiały decydować o tym, czy dany samochód jest warty zakupu czy też nie. Kierując się tymi podstawowymi warunkami można być pewnym tego, że poszukiwania tego najlepszego auta na pewno będą o wiele bardziej złożone ale jednocześnie ich efekt nie będzie później powodem do łez. Kupowanie, tak jak i sprzedawanie jest wielką sztuką, a dobry zakup jest zawsze powodem do zadowolenia dla stron transakcji.

Zobacz co kupujesz

Pierwszą i zasadniczą kwestią przy zakupie jakiegokolwiek pojazdu jest to, że trzeba go zobaczyć. Obecnie większość ogłoszeń sprzedaży samochodów znajduje się w Internecie. Jest to z jednej strony sporym ułatwieniem i możliwością przeglądania bardzo dużej ilości ogłoszeń wraz ze zdjęciami oraz opisami a także kontaktu ze sprzedającym. Natomiast z drugiej strony powszechne są opisy sytuacji których internetowe ogłoszenia nijak miały się do rzeczywistości. Dlatego też dla każdego zainteresowanego zakupem pojazdu ogłoszenia znajdujące się w Internecie nie powinny być od razu powodem do ogromnego entuzjazmu. Oczywiście należy z nich korzystać i przeglądać wszelkie dostępne ogłoszenia ale trzeba je traktować jako zapowiedzi tego jak może wyglądać dane auto. W każdym jednym przypadku internetowego ogłoszenia sprzedaży samochodu trzeba być gotowym na to, że koniecznie będzie zweryfikowanie opisu samochodu z jego rzeczywistym stanem.

Oceń stan i wartość pojazdu

Drugim ważnym elementem jest to, by właściwie ocenić wartość oraz stan danego samochodu. Wiadomo, że nie każdy jest mechanikiem samochodowym, a nawet jeżeli uważa się za zdolnego majsterkowicza, który potrafi wymienić coś w swoim samochodzie to i tak powinien skorzystać z porady oraz opinii zaufanego fachowca. Nie należy polegać przy tym nawet na wskazanego przez sprzedawcę mechanika bo nie zawsze musi on być obiektywny. Kolega, znajomy niekoniecznie wybitny fachowiec ale ktoś kto spojrzy na dane auto bez pewnego skrzywienia z jakim pojawia się większość kupujących będzie bardzo dobrą pomocą. Warto zatem udać się na oglądanie samochodu w większej grupie, pozwoli to na bardziej szczegółowe zbadanie samochodu oraz dostrzeżenie większej ilości istotnych detali.

Dokładnie przeczytaj umową kupna – sprzedaży

Kolejną bardzo ważną kwestią jest gruntowne zbadanie wszelkich formalności związanych z samochodem. W tym celu wystarczy udać się na najbliższy posterunek policji i tam sprawdzić czy dany pojazd jest zarejestrowany w bazie pojazdów skradzionych czy też nie. Ponadto dobre jest zapytać o pochodzenie danego samochodu sprzedającego. Otwarty rynek wewnątrz Unii Europejskiej jest obecnie powodem napływania do Polski samochodów z bardzo różnych źródeł i często jest konieczność tłumaczenia dokumentów z niekiedy oryginalnych języków obcych.
Na samym końcu mając pełną wiedzę na temat danego pojazdu należy zacząć się po prostu targować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *