5 rzeczy, o których nigdy nie powinieneś zapomnieć, wybierając długą wiatrówkę

Zaczynasz swoją przygodę ze strzelectwem, jednocześnie szukając odpowiedzi na szereg nurtujących Cię pytań? W tym miejscu rozwiejemy Twoje wątpliwości. Dowiesz się nie tylko jaką wiatrówkę kupić, ale także – na co zwrócić uwagę wybierając karabin, a na co, decydując się na pistolety wiatrówki.

Wiatrówka w świetle prawa. Sprawdź, jaką możesz mieć bez zezwolenia

W Polsce legalne posiadanie broni nie jest możliwe bez właściwego pozwolenia. Przepisy w tej kwestii reguluje Ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 roku. Zgodnie z postanowieniami dokumentu, od reguły obowiązują wyjątki, dzięki czemu właścicielem wiatrówki możesz się stać bez specjalnych uprawnień. Warunek jest jeden – musisz mieć ukończone 18 lat. Warto pamiętać, że online można zamówić wyłącznie te wiatrówki, których moc nie przekracza 17 J. Dzieje się tak dlatego, że nie należą one, w myśl obowiązującej ustawy do grupy broni pneumatycznych, w związku z czym nie są niebezpieczne dla życia i zdrowia.

W świetle prawa możesz stać się właścicielem wiatrówki. Koniecznie sprawdź, dlaczego warto zainwestować w taki gadżet i jakie najmocniejsze wiatrówki możesz mieć bez zezwolenia i konieczności rejestracji. Podpowiemy także, jaką wiatrówkę kupić, by w pełni wykorzystać jej możliwości.

Długa wiatrówka – dlaczego warto ją kupić?

Długa wiatrówka, czyli wiatrówka karabin, to propozycja dla amatorów strzelectwa. Cieszy się zdecydowanie większą popularnością niż pistolety – wiatrówki krótkie. Dlaczego warto mieć taki model?

Wiatrówka to doskonały sposób na… spędzanie wolnego czasu! Karabin jest idealny do oddawania strzałów bezpośrednio do celu, czyli do tarczy. Takie zawody w gronie przyjaciół pozwolą Ci przeżyć prawdziwie sportowe emocje! Strzelać możesz także samotnie – zupełnie rekreacyjnie. Zanim jednak wiatrówka trafi w Twoje ręce, koniecznie sprawdź, jakie decyzje będziesz musiał podjąć, wybierając własny model. Warto postawić na najlepszy model – nigdy nie wiesz, czy strzelanie nie wciągnie Cię na dobre!

Wybór wiatrówki nie musi być trudny

Zanim w Twoje ręce trafi idealna wiatrówka, musisz ją wybrać. Pierwszym krokiem będzie konieczność podjęcia kluczowej decyzji – karabin czy pistolet. Wiatrówka długa dedykowana jest wszystkim, którzy lubią klasyczne rozwiązania i chcą strzelać precyzyjnie, na dystansie przekraczającym 20 metrów. Zatem – jaką wiatrówkę kupić? Jeśli ASG nie jest Twoim hobby, postaw na karabin. Kluczowych jest pięć aspektów.

1. Ważny jest rodzaj napędu wiatrówki

Długa wiatrówka może występować w aż czterech wariantach. W sprzedaży spotkasz wiatrówki sprężynowe, na CO2, PCA i PCP. Czym różnią się między sobą?

– Wiatrówki sprężynowe do oddania strzału wymagają naciągnięcia sprężyny. Ich zaletą bez wątpienia jest niski koszt eksploatacji. Warto wiedzieć, że nie wymagają stosowania nabojów CO2, jednak ich wadą może być odrzut, który może utrudniać początkującym, oddanie precyzyjnego strzału. Wśród tego typu wiatrówek, dodatkowo możemy wyróżnić wersje łamane (idealne na początek) oraz z dolnym lub bocznym naciągiem lufy.

– Wiatrówki na CO2 w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Napędzane gazem CO2 znajdującym się w kapsule, pozwalają Ci cieszyć się przyjemnością oddawania strzałów bez uczucia odrzutu. Taka broń jest również odpowiednio lżejsza (w końcu jest pozbawiona mechanizmu sprężynowego), jednocześnie jednak charakteryzuje się mniejszą mocą i mniejszą prędkością.

– Wiatrówki PCA są dodatkowo wyposażone w specjalny kartusz, znajdujący się bezpośrednio pod lufą. Dzięki temu możliwe jest oddawanie nawet kilkudziesięciu strzałów przy wykorzystaniu sprężonego powietrza, bez konieczności przeładowania broni. Użytkowaniu takiej wiatrówki także nie towarzyszy odrzut, warto jednak pamiętać, że to zdecydowanie jeden z najdroższych modeli na rynku.


2. Zwróć uwagę na prędkość początkową śrutu

Jeśli zastanawiasz się, jaką wiatrówkę kupić, koniecznie zwróć uwagę na prędkość początkową śrutu. Niższą zdecydowanie będą miały pistolety. Wiatrówki długie natomiast są odpowiedniejsze do oddawania strzałów na większą odległość. Najmocniejsze wiatrówki karabinki mają prędkość początkową nawet 300 m/s.

3. Wybierz rodzaj lufy

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej lufy jest naprawdę ważny. To właśnie ona wpływa na precyzję strzałów i komforty posługiwania się wiatrówką. Najczęściej możesz wybierać pomiędzy lufą gładką i lufą gwintowaną. Początkujący zdecydowanie powinni sięgnąć po ten pierwszy wariant.

4.Istotny jest również kaliber

Kaliber to średnica wewnętrzna lufy. Dla początkujących powinna być zdecydowanie mniejsza. Śrut wystrzelony z takiej lufy ma zdecydowanie mniejszą prędkość początkową, ale charakteryzuje go większa celność.

5. Zadbaj o jakość dodatkowego wyposażenia

Decydując się na wiatrówkę, sprawdź, co oferuje Ci sklep AFG Obrona. Dodatkowe wyposażenie jest bardzo ważne – zwiększa funkcjonalność wiatrówki. Warto zdecydować się na magazynek i celownik optyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *