Pożegnaj mit o drogim OC!

20151123_1215452

Drogie OC to lepsze OC? Nic bardziej mylnego, chociaż przekonanie te wciąż pokutuje w świadomości wielu kierowców. Tymczasem w tym przypadku cena ubezpieczenia nie przekłada się na jego jakość. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdź!

Cena OC a zakres ochrony

Wykupując ubezpieczenie OC, które w Polsce jest obowiązkowe, część kierowców wychodzi z założenia, że wyższa cena zapewnia im większy zakres ochrony. Nie jest to prawdą, ponieważ zakres ochrony przysługujący z tytułu polisy OC jest we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych jednakowy. Tak wynika z obowiązujących przepisów. Podobnie jest z sumą gwarancyjną – czyli sumą ubezpieczenia stanowiącą górny limit odpowiedzialności ubezpieczyciela. Sumy gwarancyjne wynoszą obecnie:

  • 5 mln euro w przypadku szkód na osobie,

  • 1 mln euro w przypadku szkód na mieniu.

Co wpływa na wysokość składki?

Na powyższe aspekty towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają żadnego wpływu, ale to w ich gestii leży kształtowanie cen polis OC. Bardzo duże rozbieżności w tym zakresie wynikają z tego, że każde towarzystwo nalicza wysokość składki wedle własnych zasad – nie ma tu odgórnych wytycznych. Branych jest przy tym uwagę szereg czynników: marka i rok produkcji samochodu, sposób użytkowania auta, pojemność silnika, typ nadwozia, miejsce zamieszkania, wiek kierowcy, ilość bezszkodowych lat jazdy i wiele innych. W oparciu o te informacje ubezpieczyciele sporządzają na własny użytek profil ryzyka, co bezpośrednio przekłada się na taką, a nie inną cenę polisy.

Cena OC to podstawa!

O atrakcyjności ubezpieczenia OC decyduje jego cena. To, że np. jesteś młodym kierowcą i nie wypracowałeś jeszcze własnej historii ubezpieczenia lub mieszkasz w dużym mieście, gdzie ceny ubezpieczeń komunikacyjnych są wyższe niż w mniejszych miejscowościach, wcale nie jest równoznaczne z przepłacaniem za OC. Tym, co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności, jest porównywanie dostępnych na rynku ofert – np. porównanie OC na Ubezpieczamy Auto pozwala kierowcom zaoszczędzić średnio 300 zł na jednej polisie. Im więcej zaoszczędzisz, tym większe zyskasz możliwości – czyli pieniądze na dodatkowe ubezpieczenia, dodatkowe wyposażenie auta, drobne naprawy, zakup paliwa itp.

Oferty na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych zmieniają się niczym w kalejdoskopie. Ubezpieczenie, które aktualnie posiadasz, za rok wcale nie będzie najlepszym wariantem. Pojawią się inne opcje, warto więc trzymać rękę na pulsie i decyzję o zakupie polisy zawsze poprzedzać porównywaniem różnych propozycji.

Nie przepłacaj!

Miej ponadto na uwadze i inne sposoby na tańsze OC – takie jak np. opisane na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/tanie-oc/. Przekonasz się, że nawet przy stale rosnących kosztach eksploatacji samochodu jesteś w stanie płacić za OC rozsądną cenę. Sprawdzonych metod – oprócz porównywania ofert – jest sporo, m.in.:

  • korzystanie ze zniżek – w tym również tych przysługujących współmałżonkowi,

  • garażowanie auta w mniejszej miejscowości,

  • zakup pakietu ubezpieczeń,

  • bezpieczna jazda,

  • zakup samochodu o mniejszej pojemności silnika,

  • dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *