Wiele osób marzy o zakupie nowego, efektownego auta, jednak stan finansów nie za bardzo im na to pozwala. Zdarza się tez, że nie jesteśmy w stanie sobie pozwolić nawet na używany, kilkuletni samochód. Jeśli środek transportu jest nam niezbędny do codziennego życia, warto rozważyć kredyt lub pożyczkę. Dzięki temu od razu będziemy mieć do dyspozycji auto, a jego spłatę można rozłożyć na całkiem długi czas.
Samochód możemy kupić za środki ze zwykłego kredytu gotówkowego, który dostępny jest praktycznie w każdym banku. Dobry kredyt gotówkowy przez Internet 50 tys. zł to zobowiązanie, które pozwoli kupić całkiem niezły samochód. Oczywiście, można również sięgnąć po niższe zobowiązanie, jeśli stan naszych finansów nie pozwala nam na aż tak wysokie zakredytowanie. Wysokość kredytu zawsze powinna być kwestią indywidualną. Przy składaniu wniosku trzeba pamiętać o swoich możliwościach finansowych, innych wydatkach i zobowiązaniach. Warto zrobić wszystko, by kredyt był dopasowany do potrzeb i nie stał się w przyszłości kłopotem.
Kredyty samochodowe na zakup auta
Bardzo popularne wśród osób, które kupują własne auta, są też kredyty samochodowe, które nieco różnią się od typowych kredytów gotówkowych. Przede wszystkim, środki z takich kredytów można wydać wyłącznie na zakup samochodu. Są to tak zwane kredyty celowe, które przyznawane są na konkretny cel. Kredyty samochodowe są niżej oprocentowane niż zwykłe kredyty gotówkowe, a więc są po prostu tańsze. Warto o tym pamiętać, jeśli rozważamy sięgnięcie po jeden lub drugi rodzaj kredytu. Kredyty samochodowe mają długi okres kredytowania. Maksymalnie można rozłożyć spłatę rat nawet na dziesięć lat. Dzięki temu miesięczna rata będzie niewysoka i nie będzie znacznym obciążeniem dla domowego budżetu. Warto jednak pomyśleć o tym, by okres kredytowania maksymalnie skrócić. Po 10 latach wartość samochodu będzie bowiem dużo niższa niż ostateczny koszt kredytu.
A co z kredytami w obcych walutach
Wiele osób ma pokusę, aby sięgać po kredyty w obcych walutach, zwłaszcza tych, które są dużo słabsze w porównaniu do polskiej złotówki. Warto jednak kilka razy się zastanowić, zanim sięgniemy po takie rozwiązanie. Doświadczenie tysięcy osób, które zaciągały kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich powinno być dla wszystkich ostrzeżeniem. Kurs waluty, w której zaciągamy kredyt, może w przyszłości się zmienić, a co za tym idzie, może się okazać, że z dnia na dzień będziemy musieli płacić dwa razy wyższe raty. Przy zaciąganiu kredytów powinna obowiązywać bardzo prosta zasada – kredyty powinny być w tej walucie, w której zarabiamy. Dzięki temu można mieć pewność, że wysokość rat będzie niezmienna i nie będziemy musieli martwić się zmianami w kursach walut. Pożyczka w obcej walucie to rozwiązanie dobre wyłącznie dla osób, które pracują za granicą i zarabiają w euro czy w funtach. Jeśli ktoś zarabia złotówki, nie powinien brać kredytu w żadnej innej walucie poza polskim złotym.