Zawód kierowcy jest popularny, bo bardzo opłacalny i dający wiele możliwości zawodowych. Niestety, ma też swoje minusy – przede wszystkim jest to praca siedząca, w której nie ma za wiele ruchu. Warto więc zadbać o swoje zdrowie i kondycję, gdyż przy siedzącej pracy nie trzeba długo czekać na dolegliwości zdrowotne, a także na stale rosnącą liczbę kilogramów.
Wśród zawodowych kierowców jest dużo większy odsetek osób z nadwagą i otyłością niż wśród ogółu społeczeństwa. Jest to związane z siedzącą pracą – szczególnie kierowcy jeżdżący w długie trasy spędzają za kółkiem po kilkanaście godzin. Nie ma więc co się dziwić, że kilogramy rosną. Szczególnie, że oprócz braku ruchu pojawia się tu kolejna kwestia – nieregularne, często bardzo kaloryczne jedzenie. Kierowcy jedzą najczęściej raz a porządnie, a w ciągu trasy wspomagają się jedynie kalorycznymi przekąskami. Takie nawyki żywieniowe bardzo często są źródłem dodatkowych kilogramów, gdyż nie do końca kontrolujemy liczbę kalorii, jakie dostarczamy swojemu organizmowi.
Po pracy warto spędzać czas aktywnie
Dbanie o wagę w zawodzie kierowcy jest szczególnie trudne, gdyż nie da się podczas pracy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Dobrym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie czasu wolnego. Gdy kierowca nie jest w trasie, powinien zadbać o bardziej aktywny wypoczynek niż siedzenie z paczką chipsów przed telewizorem czy ekranem komputera. Zamiast tego warto wybrać się na siłownię lub zdecydować się na aktywne uprawianie jakiegoś sportu. Zadziała to korzystnie nie tylko na kwestię wagi, ale również prozdrowotnie. Kierowcy, którzy wiele godzin siedzą bez ruchu, często cierpią na różne dolegliwości związane z kręgosłupem. Po wielu latach pracy mają sporo chorób związanych z narządami ruchu. Regularna aktywność fizyczna będzie doskonałą profilaktyką, dzięki której przynajmniej części chorób będzie można uniknąć.
Zmiana diety – wyeliminuj złe nawyki
Zawodowi kierowcy powinni również zadbać o swoją dietę. Nawet jeśli są to mężczyźni o dużych rozmiarach, muszą pamiętać, że siedząca praca nie wymaga dostarczania do organizmu tak dużych dawek kalorii, jak ma to miejsce w przypadku pracy fizycznej lub polegającej na byciu w ciągłym ruchu. Warto więc zadbać o właściwą dietę i umiejętne przyrządzanie posiłków. Dobrze jest również wyeliminować złe nawyki żywieniowe, czyli spożywanie produktów, które mają niewiele wartości odżywczych, są za to mocno kaloryczne. Kierowcy powinni więc ograniczyć słone i słodkie przekąski, a także picie słodzonych, gazowanych napojów. W rzeczywistości nie gaszą one pragnienia, a są źródłem setek pustych kalorii powodujących tycie. Warto również, o ile jest to możliwe, starać się jeść w miarę regularnie. Lepiej jest zjeść kilka mniejszych posiłków dziennie niż jeden czy dwa dziennie. Dzięki temu organizm przestawi się z magazynowania na spalanie i łatwiej będzie utrzymać szczupłą sylwetkę.
Artykuł powstał przy współudziale z portalem www.athleticbody.pl oferującym najlepsze tabletki na odchudzanie