Prowadzisz firmę i potrzebujesz przypływu gotówki? Co będzie sprawdzał kredytodawca?

Wiele firm, nawet tych dobrze prosperujących, w czasie swojej działalności sięga po kredyty lub pożyczki, a także inne formy finansowania. Często jest to związane z rozwojem działalności, inwestowaniem w nowe rozwiązania, a czasem też z ratowaniem firmy przed kryzysem czy nawet upadkiem. Zanim zdecydujemy się na konkretne finansowanie, warto upewnić się, czy firma będzie bezproblemowo i terminowo spłacała wszystkie raty.

Podjęcie decyzji o kredycie czy pożyczce nie jest kwestią prostą, bez względu na to, czy chcemy firmę rozwijać, czy ratować przed całkowitą klęską. Nie zawsze dodatkowe obciążenie finansowe pozwala firmie na rozwój. Czasem comiesięczne raty mogą być zbyt dużym obciążeniem i powodować problemy w płynności finansowej. Złożenie wniosku o kredyt czy pożyczkę powinno więc poprzedzać bardzo dokładne zbadanie sytuacji finansowej firmy. Kolejnym krokiem jest decyzja, czy chcemy sięgnąć po pożyczkę w banku czy w parabanku. Tutaj też przyda się zdobycie dodatkowych informacji. Na https://pozyczka-bez-zaswiadczen.pl możemy znaleźć sporo wiedzy, która z pewnością pomoże w podjęciu decyzji.

Banki bardzo wnikliwie badają kredytobiorców

Bez względu na to, czy kredytobiorcą jest osoba prywatna, czy firma, banki przed udzieleniem kredytowania bardzo dokładnie sprawdzają potencjalnych klientów. Zależy im przede wszystkim na zapoznaniu się z ich sytuacją finansową, co pozwala ocenić zdolność kredytową i upewnić się, że klient nie będzie problemowy, jeśli chodzi o spłatę. W przypadku wniosków o kredyty firmowe klienci zwykle muszą przedstawiać zaświadczenia o stanie finansów firmy, dokumenty potwierdzające terminowe regulowanie należności wobec ZUS i US. Jeśli firma nie ma zbyt dobrej kondycji, często musi przedstawić jakieś dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Bank sprawdza również, gdzie i jakie kredyty firma już posiada. Na tej podstawie można bowiem ocenić, czy kolejny kredyt nie będzie nadmiernym obciążeniem i będzie realny do spłaty.

Sprawdzają też parabanki

Choć firmy pozabankowe kojarzą się z łatwymi i szybkimi pożyczkami, w przypadku klientów firmowych tak łatwo nie jest. Niewielką chwilówkę indywidualną nie ma problemu uzyskać na dowód osobisty. Jeśli jednak firma chce zaciągnąć pożyczkę ratalną na kilkaset tysięcy, na kilka lat spłaty, nikt nie da takiego finansowania bez sprawdzenia pożyczkobiorcy. Każda firma pożyczkowa ma swoją własną politykę, jeśli chodzi o weryfikowanie klientów. Najczęściej zasady są nieco mniej restrykcyjne niż w bankach, ale i tak trzeba przygotować się na pewno formalności i konieczność dostarczenia dokumentów. Bez względu na to, czy zaciągamy pożyczkę w banku czy w parabanku, trzeba mieć świadomość, że jest to zobowiązanie długoterminowe. Musimy mieć pewność, że problemów ze spłatą nie będzie ani w bliższej, ani tym bardziej w dalszej przyszłości. Jeśli właściciel firmy czuje, że przedsiębiorstwo chyli się niechybnie ku upadkowi, sięganie po kredyt raczej nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *