Prowadzisz telefoniczne rozmowy służbowe w samochodzie? Co Ci grozi?

IMG_3779

Telefon stał się nieodłącznym gadżetem każdego z nas. Jest niezbędnikiem jak klucze do mieszkania i samochodu oraz portfel przy każdym wyjściu z naszego domu. Im bardziej telefon nowoczesny, tym więcej posiada on funkcji. Przede wszystkim jednak najważniejszą jego cechą jest możliwość kontaktowania się z drugą osobą na odległość. Doskonale więc sprawdza się w sytuacji, gdy nie możemy prowadzić rozmowy w cztery oczy.

Wielu pracowników firm posiada swój telefon służbowy

Przeznaczony jest przede wszystkim do prowadzenia ważnych rozmów biznesowych, ustalenia miejsca spotkania z ważnymi osobami czy kontaktowania się ze swoimi przełożonymi oraz współpracownikami. Oczywiście nie jest zabronione używanie telefonu w celach osobistych czy rozrywkowych, jednak na pierwszym miejscu przy jego użytkowaniu powinniśmy stawiać rzeczy związane z naszą pracą i karierą. Częstym widokiem staje się kierowca samochodu trzymającego jednocześnie swój telefon komórkowy. Zmniejsza to percepcję i koncentrację za kółkiem.

Może się zdarzyć, że nieprawidłowo zareagujemy na sytuację na drodze, która może spowodować groźny wypadek. Nasze pole widzenia staje się ograniczone, przywiązujemy mniejszą wagę do lusterek bocznych, które są niezbędne do prawidłowej oceny sytuacji podczas jazdy samochodem. O tym, że rozmowa telefoniczna czy inne czynności związane z telefonem w czasie jazdy stanowi zagrożenie na drodze, wiedzą już wszyscy. Wciąż prowadzone są kampanie przekonujące do zaprzestania prowadzenia rozmów przez słuchawkę swojego telefonu, grania czy robienia zdjęć i filmów podczas jazdy samochodem.

Prowadzone rozmowy służbowe w trakcie przejażdżki samochodem także staje się coraz bardziej powszechne.

Takie rozmowy powinny odbywać się w sytuacji, gdy jesteśmy w pełni na nich skupieni, gdy nie musimy wykonywać jednocześnie innej czynności potrzebującymi naszego skupienia się. Podzielenie swojego skupienia na dwie ważne rzeczy może spowodować, że nasza jazda stanie się mniej pewna oraz rozmowa służbowa może przynieść przykre konsekwencje wynikające z powiedzenia czegoś, co nie było do końca przemyślane. Jednak dla wiecznych kierowców przygotowano rozwiązania mające na celu zminimalizowanie zagrożenia na drodze podczas rozmowy przez telefon. Bluetooth pozwala na telefonowanie bez trzymania telefonu w ręce podczas prowadzenia auta. Jest to oczywiście pewien koszt zainstalowania takiej opcji w swoim samochodzie.

Dużo tańszym rozwiązaniem jest korzystanie z trybu głośnomówiącego w telefonie.

Niektóre firmy w swoich zapiskach wymagają od swoich pracowników korzystania z auta służbowego i rozmowy przez telefon właśnie wykorzystania tej bezdotykowej technologii. Czyli po prostu zabraniają telefonowania z użyciem rąk. Policja także odpowiednio motywuje kierowców, by nie trzymali telefonu w dłoni podczas prowadzenia samochodu odpowiednim mandatem wynoszącym 200 zł oraz 5 punktami karnymi.

Rozmowy służbowe w samochodzie (jak wszystkie inne rozmowy) powinny się odbywać tylko za pomocą technologii bezdotykowej. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy naszą rozmowę pracowniczą przeprowadzimy w komfortowych warunkach, w ciszy, spokoju i pełnej koncentracji.

Artykuł opracowała Hurtownia GSM – dziękujemy za nadesłanie arykułu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *