Recykling pojazdów samochodowych rozpoczyna złomowanie samochodu w wyznaczonym do tego miejscu. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami auto wycofane z eksploatacji przekazać można jedynie do podmiotów gospodarczych dysponujących odpowiednim zezwoleniem. W praktyce są to zarejestrowane stacje demontażu pojazdów oraz uprawnione do recyklingu samochodów profesjonalne zakłady przetwarzania odpadów.
Co ma na celu recykling samochodów wycofanych z eksploatacji?
Utylizacja pojazdów pozwala z jednej strony racjonalnie zagospodarować ogromną masę odpadów z rynku motoryzacyjnego, z drugiej – ma głęboki sens dla ochrony środowiska przyrodniczego, zmniejszenia eksploatacji złóż naturalnych i redukcji zanieczyszczeń. Odzysk surowców z recyklingu samochodowego może dzięki nowoczesnym technologiom przetwarzania odpadów przywracać gospodarce naprawdę ogromne ilości cennych materiałów, z których przy mniejszych nakładach finansowych i środowiskowych mogą powstać nowe dobra. Utylizacja samochodów wycofanych z użycia i recykling części samochodowych mają także kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa, zdrowia i życia ludzi. Wiele elementów złomowanych pojazdów zawiera substancje niebezpieczne, które wymagają właściwego postępowania i unieszkodliwienia, w przeciwnym wypadku mogłyby stać się przyczyną skażenia środowiska.
Jak wygląda recykling samochodowy?
Przebieg procesu utylizacji samochodów doskonale ilustruje działalność lidera w branży zarządzania odpadami – firmy Stena Recycling. W jej zakładach zlokalizowanych w kilku różnych krajach europejskich od ponad 50 lat prowadzona jest utylizacja pojazdów wycofanych z eksploatacji i odpadów z branży motoryzacyjnej, a odzyskane surowce wtórne trafiają do producentów z całego świata. Na pierwszym etapie utylizacji samochodów szczególne znaczenie ma opracowanie odpowiednich rozwiązań logistycznych przy odbiorze odpadów i ich bezpiecznym transporcie do miejsca przetworzenia. W kolejnej fazie recyklingu samochodów kluczową kwestią jest zabezpieczenie substancji i elementów szkodliwych: olejów, kwasów, transformatorów, odpadów elektronicznych. Dopiero wówczas z pojazdów wycofanych z dróg wyodrębnia się części do ponownego użycia i następuje dalszy ich demontaż. Poszczególne elementy poddaje się rozdrobnieniu na mniejsze części, które odseparowane przy użyciu sit, sensorów i innych specjalistycznych urządzeń, będą skierowane do dalszego przetworzenia i odzysku surowców. W zakładach Stena Recycling, dzięki najnowszym technologiom i specjalistycznym rozwiązaniom, samochód poddaje się recyklingowi już niemal w 100%. Nawet niezdatne dotychczas do przetworzenia mieszaniny tworzyw sztucznych z wnętrza pojazdów są zmieniane w wysokiej jakości paliwo ProFuel na terenie jednego z jej europejskich oddziałów.
Jakie surowce odzyskuje się z samochodów na drodze recyklingu?
Według ekspertów wspomnianej firmy Stena Recycling z utylizacji jednego auta osobowego pozyskać można nawet około tony surowców wtórnych. W przeważającej mierze są to metale żelazne i nieżelazne, ale również różnego rodzaju tworzywa sztuczne, które stanowią aktualnie coraz większą część masy powstających samochodów, tekstylia, szkło i inne surowce nadające się do ponownego użycia. Niektóre z nich trafiają z powrotem do zakładów motoryzacyjnych, gdzie służą do produkcji podzespołów dla nowych aut, inne do pozostałych branż, np. jako alternatywne źródła energii dla fabryk czy elektrociepłowni.