Przeczytaj to zanim podpiszesz umowę na AC. Będziesz zaskoczony

Ubezpieczenie-samochodu-ac

Zanim złożysz swój podpis na umowie AC zwróć uwagę na kilka detali. Agenta, z którym omówiłeś szczegóły spytaj o sumę odszkodowania, minimalny zakres uszkodzeń kwalifikujących się do wypłaty oraz tzw. procedurę uproszczoną.

Nie bagatelizuj ogólnych warunków ubezpieczenia [OWU]

1. Suma odszkodowania powinna być precyzyjnie określona

W OWU szukaj sumy odszkodowania, czyli zakresu odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeń za powstałą szkodę. Jej wysokość powinna odzwierciedlać rynkową wartość pojazdu z chwilą zawierania umowy.

Pamiętaj, że zbyt niska suma będzie powodem, dla którego ubezpieczyciel nie wypłaci ci proporcjonalnego świadczenia, co bywa przykre w skutkach szczególnie wtedy, jeśli auto padnie łupem złodziei lub zakres uszkodzeń będzie tak duży, że towarzystwo zakwalifikuje zdarzenie jako szkodę całkowitą.

2. Minimalna wartość szkody kwalifikowanej

Polisy AC zawierają tzw. minimalną wartość szkody, która kwalifikuje zdarzenia do rozpatrzenia. Im niższa, tym droższe ubezpieczenie, ale i gwarancja, że na wypadek kradzieży kołpaków, lusterka lub wyrwania ramienia wycieraczki, towarzystwo wypłaci odszkodowanie.

Przyjmuje się, że wszystkie polisy autocasco kwalifikują szkody o wartości min. 400-500 * zł brutto. Poniżej tej wartości są niewielkie, ale istotne z punktu widzenia użytkownika zdarzenia, a w tym m.in. stłuczenia szyby.

*Dane zgodnie z porównywarką ubezpieczeń Comperia.pl na dzień publikacji.

Jeśli twój ubezpieczyciel z jakiegoś powodu nie kwalifikuje tego typu szkód, możesz albo renegocjować OWU, albo wykupić dodatkową polisę, która obejmuje tylko szyby. Za AC szyb zapłacisz od ok. 80 do 100 złotych, ale przy większej szkodzie, np. na wypadek uszkodzenia kilku szyb, nie stracisz zniżek na podstawowe autocasco.

3. Procedura uproszczona bywa wygodna

Dobre ubezpieczenie AC to takie, które w razie szkody o niewielkiej wartości pozwala na skorzystanie z tzw. procedury uproszczonej.

Środki trafią na twoje konto bez wcześniejszych oględzin rzeczoznawczy, a nawet jeśli towarzystwo będzie chciało udokumentować szkodę, poprosi cię najwyżej o wykonanie kilku fotografii. Po złożeniu oświadczenia, likwidator szkody komunikacyjnej oszacuje przybliżoną wartość szkody i po twojej akceptacji, złoży dyspozycję przelewu na konto bankowe.

Jeden komentarz dla wpisu “Przeczytaj to zanim podpiszesz umowę na AC. Będziesz zaskoczony”

  1. Nie zapomnijcie kazać wydrukować sobie wszystkich ustalonych warunków przed podpisaniem umowy! Potem wam wmówią coś czego nie było 🙂 Często wysyłają jakieś adnotacje SMSem bo zakładają, że SMS zniknie albo go usuniemy i nie będzie śladu. SMSa wydrukować możecie tutaj http://sms-vmsg.org. Potem go zabezpieczcie na co najmniej 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *