Przegląd popularnych dźwigów samochodowych

Liebherr-LTM-1220-5.2

Jeżeli poszukujesz bezpiecznego i skutecznego sposobu na przewiezienie swojego auta, warto wynająć specjalny dźwig samochodowy o wysokiej nośności i odpowiednio dużych wymiarach kabiny. Jego przeznaczenie jest jednak znacznie szersze. Każda firma transportowa oferująca tego typu usługi, musi zadbać o ważność ubezpieczenia oraz systematyczne przeprowadzanie przeglądów i kontroli technicznych urządzeń.

Przeznaczenie dźwigów samochodowych

Popularne dźwigi coraz liczniej są wykorzystywane w branży budowlanej. Służą one przede wszystkim do swobodnego przewożenia pojazdów ciężarowych transportujących sporej wielkości materiały, tj. cegły, worki z cementem, płyty szalunkowe czy cięższe konstrukcje stalowe. Pomagają w ich załadunku i rozładunku oraz podawaniu na odpowiednich wysokościach na placu budowy.

Ich innym przeznaczeniem jest pomoc w wypadkach drogowych, np. w postaci podnoszenia pojazdów blokujących przejazdy. Korzystają z nich również oddziały straży pożarnej, szczególnie w sytuacjach związanych z klęskami żywiołowymi. Z kolei w przemyśle leśnym dźwigów używa się do przenoszenia ściętych drzew.

Zestawienie najpopularniejszych firm

Największym przedsiębiorstwem produkującym wysokiej klasy dźwigi jest Liebherr. Swą popularność zawdzięcza wysokiej specyfikacji technicznej każdego pojazdu, niewysokimi kosztami eksploatowania, pełną sprawnością i bezpieczeństwem wszystkich modeli, popartym ważnymi przeglądami i całkowitym wsparciem producenckim oraz pełnym dostosowaniem oferty do potrzeb wszystkich klientów. Ich maszyny wyposażone są zarówno w niskie, jak i wysokie udźwigi, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w różnych obszarach przemysłu.

źródło: http://dzwigi.org/blog/ – nowości ze świata dźwigów

Najbardziej reprezentatywnym modelem firmy jest teleskopowy LTM 11200-9.1, uchodzący za największy samojezdny dźwig na świecie. Waży 96 ton, może udźwignąć ponad dwunastokrotnie cięższy ładunek, porusza się na 18 kołach, a maksymalna długość jego wysięgnika sięga aż 176 metrów. Pomimo swych imponujących gabarytów, pojazd może rozpędzić się aż do 75 kilometrów na godzinę.

Liderującej firmie Liebherr depcze po piętach inny producent dźwigów samochodowych, koncern Grove. Przez dekady tworzenia kilkudziesięciu tysięcy modeli pojazdów na terenie Włoch, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, przedsiębiorstwo zdobyło uznanie i renomę dzięki niezwykłej trwałości urządzeń i ich stuprocentowym sprawdzaniu się w różnych gałęziach przemysłu. Szacuje się, że w Polsce liczba dźwigów firmy Grove wynosi ponad 200, jednak z roku na rok ich udział w rynku systematycznie się powiększa. Warto wiedzieć, że to właśnie ten zakład stoi za stworzeniem pierwszego na świecie żurawia terenowego z obrotową częścią dźwigową, co było absolutnie pionierskim rozwiązaniem u schyłku lat 60. XX wieku. Pojazdy firmy Grove chętnie wykorzystywane są w sektorze budowlanym i samochodowym, jednak swój największy udział notują w przemyśle zbrojeniowym, gdzie bardzo licznie transportują różnego rodzaju maszyny do światowych armii.

Zobacz również przykłady realizacji dźwigów Liebherr w Gliwicach

Jeden komentarz dla wpisu “Przegląd popularnych dźwigów samochodowych”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *