Przegląd popularnych samochodów i naczep do przewozu drewna

logtruck1

Bez odpowiedniej floty samochodowej żadna stolarnia czy tartak nie mogą istnieć. Możliwość przewiezienia materiału z punktu do punktu jest kluczowe w działalności firm tego typu. Decydując się na zakup lub leasing pojazdu, nie warto kierować się impulsem. Niech to będzie przemyślana i w pełni odpowiedzialna decyzja. Sprawdźmy, jakie samochody są najpopularniejsze i dlaczego.

Volvo

Zwycięzcą w rankingu producentów najlepszych samochodów do dłużycy jest niewątpliwie Volvo. Ma to swoje przesłanki. Volvo jest firmą skandynawską, a jak wiadomo, potrzebne są tam dobre i niezawodne samochody do przewozu drzewa z wycinek. Najpopularniejszy model to FH 520, samochód o długości prawie 7.5 metra, który przewiezie każdy ładunek drzewa. Ładowność wynosi 28 ton na tylną oś i 8 ton na przednią. Pojazd może rozwinąć prędkość 59 km/h bez ładunku i 39 km/h z ładunkiem. Może wydawać się to małą wartością, ale pamiętajmy o charakterze przewożonych towarów. Inny bardzo popularnym modelem jest FH16.

To najmocniejszy, seryjnie produkowany samochód do przewozu długodystansowego towarów. Pod maską skrywa aż 750 koni mechanicznych, co jest bardzo dobrym wynikiem. Taka moc przydaje się, zwłaszcza gdy trzeba rozwinąć sporą prędkość przy pełnym załadunku, który może wynosić nawet 60 ton. FH16 to nie tylko wydajność i moc, ale także niesamowity wygląd. Całość została zaprojektowana ze smakiem z najwyższej klasy materiałów. Niestety, cena takiego samochodu nie należy do najniższych. Trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 150 tysięcy euro, co daje około 600 tysięcy złotych.

MAN

Kto nie słyszał o starym, dobrym, zachodnim MANie? Jednym z najbardziej popularnych modeli jest TGX. Pod maską mogą skrywać nawet 640 koni mechanicznych. W nowych modelach można spotkać się z innowacyjnym zastosowaniem półautomatycznej skrzyni biegów, która posiada dwie nowe funkcje. Jedna z nich umożliwia płynną jazdę na biegu jałowym. Dzięki temu można w bardzo delikatny sposób manewrować pojazdem oraz płynnie uczestniczyć w ruchu na autostradzie. W przypadku przewozu takiego ładunku jak drewno, jest to niesamowicie istotne. Same parametry przewożonych towarów uniemożliwiają rozwinięcie pełnej prędkości, a wszystkie manewry muszą być dokładnie wyważone przez kierowcę. Samochód, którego sterowność stoi na najwyższym poziomie, jest atutem każdej firmy, która musi przewozić takie ładunki.

Naczepy

Nawet najlepszy samochód nie sprawdzi się, jeśli nie zostanie wyposażony w odpowiednią naczepę do przewozu drewna. Bardzo popularny jest model Timbermax firmy Faymonville. Obrotowe podwozie zapewnia pełną stabilność i komfort, nawet w trakcie trudnych manewrów. Zdolność teleskopowania, czyli zwiększenia swojej długości nawet dwukrotnie sprawia, że naczepa jest idealna do przewozu zarówno krótkich, jak i długich towarów. Maksymalna długość drzewa to aż 21 metrów. Drewno krótkie można ułożyć w kilka stosów. Długość 6 metrów umożliwia załadunek w 3 stosach, a długość 2 metrów już w 5 stosach. Z kolei firma Schmitz ma w swojej ofercie naczepy o długości 13 metrów, 3-osiowe, które ułatwiają poruszanie się po drogach. Lepsza sterowność to większe bezpieczeństwo w użytkowaniu. Dostępny jest również model do przewozu krótszych ładunków, wynoszących 6 metrów.

wkręty do drewnaMaksymalna ładowność sięga 12 ton, przy masie własnej około 4 ton. Warto także zdecydować się na model, który posiada automatyczną wciągarkę, by uniknąć problemów z załadunkiem w przyszłości. Ceny takich naczep sięgają około 25 tysięcy euro, a więc 100 tysięcy złotych. Zakup kompletnego pojazdu do przewozu drewna jest więc niemałym wydatkiem. Trzeba się liczyć z kosztem nawet 700 tysięcy złotych. Oczywiście, zawsze można zdecydować się na leasing albo kupno używanego pojazdu czy naczepy. Jednak szczególnie w tym pierwszym przypadku trzeba być bardzo ostrożnym. Samochody tego charakteru są eksploatowane bardzo intensywnie przez pierwszy okres ich życia i może się zdarzyć, że nowemu właścicielowi nie będzie służył przez długie lata, a naprawy będą kosztowniejsze od zakupu nowego pojazdu.

Zestawienie opracowaliśmy we współpracy z firmą transportującą konstrukcje budowlane z drewna klejonego – http://wmsbudownictwo.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *