Przegląd samochodu przed zimą – na co zwrócić uwagę?

Zimowa aura na dobre zagościła w kraju. To trudny czas dla kierowców, którzy w najbliższych miesiącach będą narażeni na śliską nawierzchnię, ograniczoną widoczność i kłopotliwe opady śniegu. Przygotowanie auta do zimy nie powinno ograniczać się do wymiany opon. Które podzespoły i mechanizmy wymagają przeglądu?

1.      Hamulce

Śliska nawierzchnia oznacza wydłużony czas wytracania prędkości. Nierównomierny rozkład sił hamowania może doprowadzić do niebezpiecznego poślizgu. Diagnozę auta warto rozpocząć od weryfikacji równego rozkładu sił hamowania pomiędzy lewą a prawą osią. Weryfikacji należy poddać też tarcze hamulcowe i klocki, jak również narażone na korozję i uszkodzenia przewody hamulcowe. Nie powinno się odkładać tej kontroli na ostatnią chwilę, aby w razie potrzeby móc zamówić z wyprzedzeniem niezbędne części zamienne.

2.      Zawieszenie

W kontekście bezpieczeństwa równie istotny jest dobry stan zawieszenia. Zużyte amortyzatory wydłużają drogę hamowania, a szczególnie groźne są w zakrętach. Weryfikacji warto poddać geometrię, jak i szczelność amortyzatorów. W celu zapewnienia autu sterowności należy też zlikwidować ewentualne luzy na kierownicy.

3.      Akumulator i alternator

Niższe temperatury naturalnie ograniczają pojemność elektryczną akumulatora. Przy ograniczonej sprawności trudno będzie odpalić silnik w wyjątkowo chłodne dni. Naładowanie akumulatora warto kontrolować nie tylko przed zimą, ale również w jej trakcie, na przykład raz w tygodniu. Równie istotną rolę odgrywa alternator, który zapewnia baterii ładowanie. Przed zimą warto skontrolować jego pracę.

4.      Ciśnienie powietrza w oponach

Przedsezonowa wymiana opon na zimowe nie oznacza, że na kilka miesięcy można zapomnieć o kondycji ogumienia. Niskie temperatury naturalnie zmniejszają ciśnienie panujące w oponach. Stan ciśnienia warto kontrolować kilka razy w ciągu sezonu. Gdy jest ono zbyt niskie, auto traci sterowność, szczególnie, kiedy ciśnienie rozkłada się nierównomiernie. Ponadto opony zużywają się wówczas szybciej. Prawidłowe ciśnienie przekłada się także na odpowiednie ustawienie reflektorów – ono również powinno zostać sprawdzone przed sezonem zimowym naznaczonym ograniczoną widocznością.

5.      Kontrola płynu chłodniczego

W ekstremalnie niskich temperaturach istnieje zagrożenie zamarznięcia płynu chłodniczego. Wówczas dochodzi do uszkodzenia chłodnicy. Aby temu zapobiec, warto dokonać kontroli temperatury zamarzania znajdującej się w układzie mieszanki.

Przygotowanie samochodu do zimy jest niezbędne, niezależnie od tego, czy kierowca posiada zwykłe auto miejskie, czy z natury dobrze przygotowane do trudnych warunków klimatycznych Volvo. Części zamienne, dzięki którym można błyskawicznie dokonać wymaganych napraw są szeroko dostępne. Wystarczy zająć się przeglądem z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *