Chcesz przekazać spadek rodzinie za granicą? Kogo prosić o pomoc?

O sprawach spadkowych warto pomyśleć jeszcze za życia i to niekoniecznie dopiero w wieku mocno dojrzałym. Warto być przygotowanym na różne sytuacje i mieć pewność, że po naszej śmierci wszystkie formalności będą zapięte na ostatni guzik. Jednym z ważnych elementów jest napisanie testamentu, który przyda się w sytuacji, gdy nie chcemy, aby majątek po nas dziedziczyły te osoby, które będą uprawnione do tego ustawowo.

Dobrze napisany testament pozwala uniknąć wielu kłopotów, przyszłych roszczeń, a także kłótni pomiędzy spadkobiercami. Brak testamentu może być mocno kłopotliwy w sytuacji, gdy osoba zmarła pozostawiła po sobie spory majątek. Testament możemy napisać samodzielnie i pozostawić go w miejscu, w którym będzie łatwy do odnalezienia. Co więcej, powinna być przynajmniej jedna osoba, która wie o istnieniu testamentu. Jeśli o to nie zadbamy, może się okazać, że po naszej śmierci testament nigdy nie zostanie odnaleziony, a nasz majątek zostanie rozdysponowany spadkobiercom na podstawie dziedziczenia ustawowego. Aby testament był ważny i nie można go było podważyć, powinien być napisany odręcznie, spełniać wszystkie wymogi formalnego pisma, być napisany w momencie, gdy autor jest w pełni władz umysłowych, a także nie pod wpływem groźby.

Warto wybrać się do notariusza

Jeśli chcemy przekazać nasz majątek rodzinie, która mieszka za granicą, również warto poczynić odpowiednie starania. Przede wszystkim, dobrze jest poinformować te osoby, jeśli nie należą do grona spadkobierców ustawowych. Konieczne jest też wybranie się do notariusza, który potwierdzi testament notarialnie. Taki dokument jest dużo trudniej podważyć niż testament, który chowamy gdzieś w domowych szafach czy szufladach. Pamiętajmy też, że nawet, jeśli spadkobiercy mieszkają za granicą, dziedziczenie i wszystkie formalności będą odbywały się na podstawie polskich przepisów. Testament napisany i złożony u notariusza to zdecydowanie lepsze i bardziej bezpieczne rozwiązanie niż napisanie dokumentu i schowanie go w szufladzie. Może się okazać, że taki domowy dokument znajdzie osoba pominięta w testamencie, a co za tym idzie, bardzo prawdopodobne, że nie zobaczy on światła dziennego.

Pomoc prawna dla spadkobierców

Spadek w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy w innym kraju powoduje konieczność spełnienia wielu formalności, tak samo jak spadek w Polsce. Prawo spadkowe jest dosyć zawiłe praktycznie wszędzie. Osoby, które nie mają do czynienia z prawem, najczęściej kiepsko sobie radzą z interpretacją przepisów spadkowych czy dopełnianiem formalności. Na szczęście mają do dyspozycji wiele kancelarii prawnych, które specjalizują się w prawie spadkowym. Warto sięgnąć po ich usługi bez względu na to, czy mamy do przeprowadzenia sprawę spadkową w Polsce, czy w innym kraju. Dobry adwokat szybko i sprawnie powinien sobie poradzić nawet z najbardziej skomplikowanym postępowaniem. Zanim zdecydujemy się na usługi konkretnej kancelarii, dobrze jest na wstępie przejrzeć ofertę co najmniej kilku różnych firm prawniczych, aby sprawdzić, czy faktycznie mają one doświadczenie i umiejętności. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie opinii na temat konkretnych firm. Zawsze lepiej jest wybierać znane, renomowane i pozytywnie kojarzone kancelarie, nawet jeśli cenniki w nich są nieco wyższe niż w innych kancelariach w naszym mieście.

Jeden komentarz dla wpisu “Chcesz przekazać spadek rodzinie za granicą? Kogo prosić o pomoc?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *