Oleje przekładniowe – zadbaj o doskonałą kondycję swojej skrzyni biegów

Oleje przekładniowe to płyny eksploatacyjne mające za zadanie zabezpieczyć skrzynię biegów, zapewnić jej optymalne warunki do działania oraz przedłużyć jej długowieczność. Dowiedz się, czym charakteryzują się takie preparaty i na co zwrócić uwagę podczas zakupu środka do swojego samochodu. 

Jaką funkcję pełni olej przekładniowy?

Skrzynia biegów to skomplikowany mechanizm składający się z bardzo dużej ilości elementów, które podczas jazdy narażone są na wysokie obciążenia. Ocierające się o siebie stale metalowe powierzchnię wywołują tarcie, które bez odpowiedniego zabezpieczenia doprowadza do szybkiego zużywania się i mogą doprowadzić do awarii.

W celu ochrony tego układu stosuje się oleje przekładniowe, które mają za zadanie chłodzić i czyścić łożyska, koła zębate i pozostałe elementy skrzyni biegów. Jeżeli chcemy, aby pojazd działał prawidłowo, musimy odpowiednio dobrać preparat spełniający wymagania konkretnego modelu samochodu.

Jaki olej przekładniowy jest najlepszy?

Wybór właściwego oleju to jeden z kluczowych warunków sprawności skrzyni biegów. Nie da się jednak określić jednym zdaniem, który płyn jest najlepszy. Nie jest to możliwe ze względu na dużo różnorodność przekładni – każdy układ jest nieco inny, dlatego olej należy wybrać w zależności od auta.

Najważniejszą właściwością olejów przekładniowych jest ich lepkość określana dzięki klasyfikacji SAE. Przedstawiona jest ona w postaci dwóch parametrów – jeden z nich określa minimalną temperaturę, w jakiej olej zachowa swoje właściwości, druga natomiast dotyczy temperatury maksymalnej.

Klasyfikacja API odpowiada za określenie ilości dodatków, jakimi został wzbogacony olej przekładniowy. Większa ich liczba nie powoduje automatycznie, że preparat jest lepszy – dobranie odpowiednich uszlachetniaczy związane jest z modelem auta, zużyciem mechanizmu oraz obciążeniom, jakim jest poddawany.

Jak wybrać odpowiedni olej przekładniowy?

O tym, jakiej lepkości olej powinniśmy wybrać, dowiemy się z zaleceń producenta samochodu – wszystkie informacje dotyczące płynów eksploatacyjnych znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Warto stosować się do tych wskazówek, ponieważ źle dobrany olej może przyczynić się do uszkodzenia skrzyni biegów co będzie wiązać się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw.

Po wysokiej jakości płyny eksploatacyjne zapraszamy do sklepu internetowego Dbamtomam. Znajdziesz tu doskonałej jakości oleje przekładniowe oraz oleje silnikowe dostępne pod adresem https://dbamtomam.pl/259-olej-5w40. Zapraszamy i życzymy udanych zakupów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *