Przepisy BHP w warsztacie samochodowym

mech

Warsztat samochodowy jest specyficznym miejscem pracy, gdzie pracownik ma kontakt z wieloma urządzeniami mechanicznymi, narzędziami, substancjami szkodliwymi i często niesprzyjającymi warunkami pod względem higienicznym. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów BHP.

Rozpoczęcie pracy

Każdy mechanik powinien być wyposażony w komplet odzieży roboczej, którą powinien używać zgodnie z przeznaczeniem. Mowa tu nie tylko o kombinezonie, ale również o rękawicach czy goglach. Dzień pracy powinien zacząć się od ustalenia konkretnego grafiku omówionego z przełożonym. W zależności od potrzeby, wszystkie urządzenia i narzędzia muszą zostać odpowiednio przygotowane i wyczyszczone, jeśli nie zostało to zrobione dnia poprzedniego. Wszystkie plamy z oleju trzeba usunąć, również z podłogi. Niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, zarówno ogólnego, jak i punktowego. W przypadku niektórych prac, konieczne może być użycie specjalistycznych lampek czy halogenów, by móc odpowiednio oświetlić podwozie samochodu. Jakakolwiek zauważona usterka w wyposażeniu warsztatu musi zostać natychmiast zgłoszona, a jeśli może ona spowodować zagrożenie życia i zdrowia pracownika lub zniszczenie mienia klienta, prace powinny zostać anulowane do momentu naprawy wadliwego elementu.

W trakcie pracy

odzież BHPNaprawa uszkodzonych samochodów i ich części polega w dużej mierze na przenoszeniu i podnoszeniu wielkich ciężarów, do czego służą specjalistyczne maszyny takie jak podnośniki, ale również wózki widłowe, wciągniki czy żurawie. Przed przystąpieniem do pracy z takim sprzętem, za każdym razem należy sprawdzić jego prawidłowe działanie. W przypadku dostrzeżenia jakiejkolwiek nieprawidłowości, natychmiast należy przerwać prace. Wszystkie takie urządzenia muszą być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem i normami technicznymi. Mowa tu głównie o dopuszczalnym obciążeniu. Przed przystąpieniem do pracy, trzeba być pewnym, że samochód jest odpowiednio zabezpieczony przed ewentualnym upadkiem lub przemieszczeniem się, a w obrębie miejsca pracy nie znajdują się osoby postronne. Lampy przenośne muszą być wyposażone w odpowiednią osłonę oraz haczyk umożliwiający jej zawieszenie. Najlepszym wyborem jest oświetlenie halogenowe, gdyż maksymalnie można użyć napięcia 24V, a dla takich parametrów, halogeny mają najlepsze spektrum widmowe. W warsztacie samochodowym, pracownicy bardzo często mają kontakt z niebezpiecznymi czy łatwopalnymi substancjami, takimi jak benzyna czy olej silnikowy. Wszystkie takie smary powinny być przechowywane w specjalnie do tego przeznaczonych zbiornikach, a ewentualne wycieki natychmiast muszą być tamowane. Wszystkie plamy, które mogą powstać w czasie pracy na podłodze czy innych powierzchniach powinno się usuwać od razu, by zapobiec ewentualnemu zapaleniu się substancji lub zatruciu. W warsztatach bardzo łatwo jest o niedopałek papierosa. Po zakończeniu naprawy, każdy samochód powinno się poddać ogólnemu przeglądowi dotyczącego działania hamulców, układu kierowniczego czy ciśnienia w ogumieniu.

Lista zakazów

Po wykonaniu pracy konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca pracy i użytych narzędzi czy maszyn. Nie wolno zostawiać włączonych do prądu urządzeń, podnośników w gotowości, czy niezabezpieczonych samochodów. Wszystkie narzędzia powinny zostać wyczyszczone i odłożone na swoje miejsce. Dzięki temu nie tylko uniknie się ewentualnych wypadków w miejscu pracy, ale również zachowa się należyty porządek i ułatwi się pracę w dniu następnym. Każdy mechanik powinien również wiedzieć, że pewnych czynności kategorycznie nie wolno robić w warsztacie. Listę rozpoczyna palenie tytoniu w miejscach innych niż wyznaczone. Nie wolno przebywać bezpośrednio pod niedokładnie zabezpieczonym samochodem lub jego częściami. Do tego typu prac stosuje się specjalistyczne urządzenia oraz liny, które trzeba odpowiednio często serwisować i wymieniać. Wymontowywanych elementów oraz narzędzi nie kładzie się na podłodze, tylko w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym. Lista takich zakazów i nakazów jest bardzo długa, jednak nic nie zastąpi ludzkiej wyobraźni. Najlepszą listę reguł stworzy nasz własny umysł, jeśli na miejsce pracy spojrzymy pod względem jego bezpieczeństwa i komfortowej pracy.

Informacji na temat przepisów BHP w warsztacie samochodowym udzielił nam sklep BHP – gvarant.pl

Jeden komentarz dla wpisu “Przepisy BHP w warsztacie samochodowym”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *