Przewodnik po łańcuchach śniegowych

Zima to okres, w którym mogą być ciężkie warunki na drogach, szczególnie w rejonach górskich. Co prawda większość osób ma opony zimowe, ale te nie zawsze mogą być wystarczające. W ekstremalnych warunkach pomóc mogą łańcuchy śniegowe. Poniżej znajdują się niezbędne informacje na ten temat.

Które łańcuchy wybrać

Najważniejsze jest, aby łańcuchy dobrane były do rozmiaru opony. Dość duża część dostępnych łańcuchów posiada pewną tolerancję w zakresie rozmiarów. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na łatwość montażu i demontażu. Ważne jest, aby łańcuchy posiadały certyfikat, który zapewnia gwarancję bezpieczeństwa i pewność podczas trudnych warunków zimowych. Do wyboru są trzy rodzaje łańcuchów:

  • tradycyjne łańcuchy śniegowe ze stali – są to najczęściej wybierane łańcuchy. Składają się z sieci ogniw o przekroju koła lub kwadratu. Wiele modeli posiada systemy ułatwiające zakładanie. Rodzaj ten zapewnia dobrą przyczepność na lodzie i w kopnym śniegu.
  • łańcuchy tekstylne – jest to tak zwana skarpeta śniegowa, czyli cienkie materiałowe nakładki wzmacniane stalą. Są wyraźnie cieńsze od łańcuchów stalowych, co zaliczyć można do zalet. Wadą jest natomiast to, że nie radzą sobie tak dobrze jak tradycyjne, ale będą odpowiednie do jazdy na lodzie i nawierzchni pokrytej warstwą śniegu.
  • łańcuchy typu Spikes Spider – rewolucyjne łańcuchy, montowane wyłącznie na zewnętrzną część koła. Posiadają adapter mocowany na stałe do felgi oraz część właściwą, którą mocuje się do adaptera. Skraca to znacząco czas montażu. Łańcuchy te działają równie efektywnie jak tradycyjne, ale trzeba się liczyć z wyższy kosztem zakupu.

Kiedy stosować łańcuchy

Łańcuchy śniegowe niezbędne są wtedy, gdy warunki na drodze stają się ekstremalnie złe. Zazwyczaj nie są potrzebne w przypadku, kiedy jeździ się tylko po mieście, ponieważ w tym przypadku rzadko ma się do czynienia z nieprzejezdnymi ulicami. Sytuacja ta zmienia się, gdy jazda wymaga poruszania się po mało uczęszczanych drogach, zwłaszcza w górach. W takich regionach znajdują się miejsca, które oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi, nakazującymi używania łańcuchów. Łańcuchy konieczne są zatem dla wszystkich kierowców, poruszających się w okresie zimowym po górskich trasach.

Jak montować łańcuchy

Żeby odpowiednio zamontować łańcuchy, należy ustawić auto na możliwie płaskiej powierzchni. Montowane powinny być na koła, na które przenoszony jest napęd. W autach z napęd na cztery koła, zaleca się stosowanie na obie osie.

  1. Najpierw należy rozłożyć łańcuchy na podłożu tak, aby środek linki był po wewnętrznej stronie koła, a łańcuchy wychodziły na zewnątrz.
  2. Na końcach wspomnianej linki są zaczepy, które należy połączyć na przedniej, górnej części opony.
  3. Pierścień, który właśnie został spięty, przesunąć trzeba na wewnętrzną stronę koła.
  4. Następnie połączyć należy zewnętrzną część łańcuchów, poprzez przewlekanie łańcucha napinającego przez bloczki i naciągnięcie go.
  5. Końcówkę łańcucha napinającego połączyć trzeba z ogniwem, które znajduje się najdalej, aby wszystko było wystarczająco naprężone.

Po zakończeniu tych czynności, powinno przejechać się około 100 m, a następnie dociągnąć łańcuchy ponownie. W przypadku łańcuchów z napinaczami automatycznymi, nie ma konieczności wykonywać tego, ale nie zaszkodzi sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Jeden komentarz dla wpisu “Przewodnik po łańcuchach śniegowych”

  1. Łańcuchy śniegowe dla samochodów na pewno powinno się zakupić, choćby wcale nie trzeba było ich używać. Nigdy nie wiadomo, co “wyskoczy” w terenie. Są drogi, gdzie w zimie nie wolno poruszać się bez łańcuchów pod groźbą kary. Szykując się na takie wycieczki, warto zadbać o własne zdrowie np http://artcards.com.pl/, czy, aby jest ono w dobrej kondycji. Warto zapytać lekarza o to, jak zachować się w konkretnych sytuacjach w których dostrzeżemy u siebie niepokojące objawy w trasie – czyli wtedy, gdy dostępu do lekarza nie ma w ogóle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *