Radio samochodowe – o czym pamiętać, by wybrać właściwe?

Niektórzy kierowcy nie wyobrażają sobie podróży samochodem bez dobiegającej z głośników muzyki. Dotyczy to zarówno długich, jak i krótkich tras. Radio to więc niejako obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu. Jakie jednak wybrać, by rzeczywiście dawało prawdziwą przyjemność podczas pokonywania kolejnych kilometrów?

Jak wybrać solidne radio?

Rynek obfituje w tak wiele modeli, że naprawdę można się pogubić i nieopatrznie wybrać niezbyt dobre radio. Może nas skusić niska cena bądź reklama, a jak wiadomo – przekazy promocyjne mają to do siebie, że zawsze mówią o zaletach, a nigdy o wadach. W związku z tym, jeśli chcemy rzeczywiście zakupić porządne urządzenie, musimy wiedzieć, na co zwracać uwagę. Poniżej przedstawimy najważniejsze parametry.

Czy to radio będzie pasować?

Nie każdy samochód ma taką samą wielkość otworu w kokpicie, czyli tam, gdzie montuje się radio samochodowe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w naszym samochodzie mamy wymiary 50 x 180 x 160, które określamy jako DIN. Są to prostokątne, dość niskie urządzenia. Niewykluczone jednak, że musimy zakupić większe radio o wysokości 2 DIN. To najczęściej radia ze sporym, dotykowym wyświetlaczem oraz innymi ciekawymi funkcjami. Sprawdźmy więc to przed kupnem, żeby przypadkiem nie nabyć sprzętu, który nie będzie pasował do naszego pojazdu.

Odtwarzanie, czyli szukajmy sprzętu “na czasie”

Jak wspominaliśmy wcześniej, na rynku znajdziemy szereg propozycji, a każda z nich to inna – lepsza lub gorsza – funkcjonalność. Generalnie, można spotkać jeszcze modele, na których odtwarza się na przykład płyty CD, ale planując kupić radio, jakie będzie nam służyć przez lata, lepiej nastawić się na urządzenie przyszłościowe. To oznacza takie radio, które odtwarza muzykę z telefonu i tabletu, a także za sprawą streamingu i za pośrednictwem Bluetooth.

Dźwięk to nie tylko głośniki

To prawda, że jakość dźwięku w ogromnej mierze zależy od głośników, lecz nie zapominajmy, że to odtwarzacz pozwala na regulację i zmianę ustawień. Ważne więc, by radio zapewniało wygodną regulację balansu, podbicie lub redukcję basów, jak również korekcję dźwięków.

Wejścia i wyjścia. Jakie są ważne?

Polecane są radia oferujące szeroką gamę dodatkowych wejść, wśród których na szczególną uwagę zasługuje kilka z nich. To zwłaszcza gniazdo AUX, bo dzięki niemu podłączymy np. smartfona, USB (podłączymy do niego pendrive z muzyką), Bluetooth, wyjście do subwoofera oraz do przedwzmacniacza.

Obsługiwane formaty plików

To bardzo ważne, by radio samochodowe obsługiwało najczęściej stosowane pliki, bo dzięki temu zwiększa się jego funkcjonalność. Żeby mieć pewność, które formaty są dostępne, przekonajmy się o tym jeszcze przed zakupem. Najlepiej sprawdzić taką informację w specyfikacji technicznej urządzenia.

Na podstawie przedstawionych informacji łatwiej nam będzie dobrać najlepsze radio samochodowe, takie, które cechuje uniwersalność, wytrzymałość i wysoka funkcjonalność. Jak widać, aby tak było, wybrany sprzęt musi spełniać określone wymogi, o których wspomnieliśmy w artykule.

Polecamy:
Nowe głośniki do samochodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *