Chemiczny recykling tworzyw sztucznych – czy to szansa na przyszłość?

W przemyśle i społeczeństwie rośnie presja, aby poprawić podatność na recykling tworzyw sztucznych i ustanowić zamknięty system recyklingu tego wszechstronnego materiału opakowaniowego. Wielu producentów coraz bardziej koncentruje się na chemicznym recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych i opracowują zaawansowane technologicznie rozwiązania z odzyskanych surowców. Surowce te mają takie same właściwości jak polimery pierwotne, dzięki czemu nadają się do pakowania produktów o wysokich wymaganiach jakościowych i higienicznych, w tym artykułów spożywczych.

Dlaczego plastik stanowi problem?

Około 65% wszystkich opakowań na żywność, karmę dla zwierząt i napoje jest wykonane z plastiku. Jednak obecnie tylko około 39% opakowań w Europie jest oddawanych na skup plastiku i poddawanych recyklingowi, a dodatkowe 40% wykorzystywane jest do wytwarzania energii. W odpowiedzi UE i rządy krajowe wyznaczyły ambitne cele dotyczące objętości i procentu materiału opakowaniowego, który powinien zostać wprowadzony do systemu zamkniętego obiegu w branży opakowaniowej.

Cele zakładają, że do 2025 r. w nowych opakowaniach przetworzonych zostanie 10 milionów ton plastiku z recyklingu. Do 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych na rynku europejskim powinny nadawać się do ponownego użycia lub recyklingu po niskich kosztach.

Obiecujące podejście

Chemiczny recykling odpadów z tworzyw sztucznych jest obiecującym podejściem do realizacji tych ambitnych celów i sposobem na opracowanie modelu z obiegiem zamkniętym, który faktycznie działa. Producenci żywności i firmy opakowaniowe również skorzystają na wykorzystaniu materiałów pochodzących z recyklingu i przestrzeganiu przepisów. Mowa tutaj w końcu o naprawdę dużej odpowiedzialności społecznej i środowiskowej. Dlatego naukowcy tak ciężko pracują nad rozwojem koncepcji, technologii i konkretnych rozwiązań, które oszczędzają zasoby i chronią środowisko. Jednak ważne jest, aby wszyscy gracze w łańcuchu wartości współpracowali, aby naprawdę osiągnąć pozytywną zmianę.

Recykling chemiczny umożliwia ponowne wykorzystanie znacznie większej ilości plastiku. Proces może również odzyskiwać surowiec z zanieczyszczonych, mieszanych, wielowarstwowych lub innych tworzyw sztucznych, których obecnie nie można poddać recyklingowi. Odzyskany materiał można następnie wykorzystać do produkcji nowych tworzyw sztucznych. Kolejną zaletą jest to, że plastik wykonany z materiału poddanego recyklingowi chemicznemu można ponownie poddać recyklingowi chemicznemu bez utraty jakości.

Recykling chemiczny obejmuje proces wysokotemperaturowy, w którym złożone odpady z tworzyw sztucznych są przekształcane w surowce, takie jak:

  • olej pirolityczny

  • gaz syntezowy.

Są to idealne zamienniki konwencjonalnej ropy naftowej na początku łańcucha produkcji chemicznej. Udział materiału z recyklingu w produktach końcowych obliczany jest metodą bilansu masowego zweryfikowaną przez niezależnego audytora. Materiały mają tę samą wysoką jakość i parametry użytkowe, co nowe produkty.

Jeden komentarz dla wpisu “Chemiczny recykling tworzyw sztucznych – czy to szansa na przyszłość?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *