Rodzaje biopaliw i ich zastosowanie

biopaliwo

Rosnące ceny i wyczerpujące się zasoby surowców energetycznych sprawiły, że zaczęto intensywnie poszukiwać alternatywnych źródeł energii. Biopaliwa powstają z materiałów odnawialnych i dzięki temu mają dużą szansę efektywnie zastąpić ropę naftową, węgiel kamienny i podobne.

Dawniej w przypadku paliw liczyła się przede wszystkim wydajność. Dzisiaj coraz częściej uwzględnia się również szereg innych czynników, między innymi wpływ ich stosowania na środowisko. Tradycyjne paliwa bazują na nieodnawialnych surowcach energetycznych – ropie naftowej czy węglu kamiennym.  Biopaliwa z kolei powstają na bazie biomasy, a więc surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Zasoby biomasy regenerują się więc, a jej pozyskiwanie odbywa się z mniejszą szkodą dla środowiska naturalnego.

Biopaliwa w trzech stanach skupienia

Wyróżnia się biopaliwa w trzech stanach skupienia – stałym (na przykład drewno i jego pochodne), ciekłym (biobenzyny, biodiesel, bioetanol) oraz gazowym (biogaz czy tzw. gaz drzewny). Dzięki dostępności we wszystkich trzech stanach skupienia biopaliwa mogą obecnie funkcjonować zasadniczo wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są tradycyjne paliwa z surowców nieodnawialnych. Otrzymywane między innymi z lnu, rzepaku, kukurydzy, soi, a także – co ważne – różnego rodzaju odpadów przemysłowych biopaliwa stanowią więc istotny krok naprzód w kierunku uniezależnienia się od ropy naftowej, a w szczególności od państw sprawujących kontrolę nad strategicznymi jej złożami. Wykorzystanie biopaliw ma zatem znaczenie nie tylko ekologiczne, ale również polityczne.

Podział biopaliw według generacji

Metody otrzymywania biopaliw są stale rozwijane, coraz bardziej zaawansowana jest też technologia do tego wykorzystywana – do tego stopnia nawet, że biopaliwa trzeciej generacji można już produkować na pustyniach!

  • Biopaliwa pierwszej generacji, nazywane również konwencjonalnymi, to biopaliwa produkowane na bazie cukru, skrobi czy oleju roślinnego;
  • Biopaliwa drugiej generacji, nazywane także ulepszonymi, to biopaliwa otrzymywane z surowca trwałego, na przykład olej napędowy pozyskiwany z drewna;
  • Biopaliwa trzeciej i najnowszej zarazem generacji wytwarzane są z glonów i mikroorganizmów, co jest obecnie najbardziej efektywną i ekologiczną metodą.

Glonopaliwa

Biopaliwa trzeciej generacji wytwarzane są z glonów, jednokomórkowych organizmów, którym do życia potrzebne jest światło, woda, sole mineralne oraz dwutlenek węgla. Tym, co je wyróżnia, jest nieprawdopodobnie szybkie tempo namnażania i niemal absolutny brak wymagań – glony nie potrzebują nawet ziemi uprawnej, co przeciwnicy biopaliw wcześniejszych generacji uważali za dużą wadę. Także brudna, zanieczyszczona woda to dla glonów żaden problem. Mało tego, glony są w stanie ją oczyścić, przysługując się tym samym podwójnie – do produkcji biopaliw oraz oczyszczania środowiska.

Wykorzystanie biopaliw

Pierwszym i podstawowym miejscem powszechnego wykorzystywania biopaliw są silniki spalinowe zasilane w zależności od rodzaju biodieslem (otrzymywanym z oleju roślinnego), biogazem (w miejscu chociażby gazu ziemnego) lub alkoholem (metanolem, etanolem, butanolem, itd.). Paliwa alternatywne w transporcie samochodowym wydatnie obniżają koszty eksploatacji, ograniczają też postęp być może nieodwracalnych szkód ekologicznych.

Nie tylko w silnikach

Paradoksalnie większość biomasy, z której wytwarzane są biopaliwa, spożytkowywana jest w krajach o niskim rozwoju, gdzie biomasę wykorzystuje się na co dzień głównie z braku innych możliwości. Biomasa jest łatwo dostępna i stosunkowo tania. Służy więc i do ogrzewania domów, i do gotowania posiłków, nierzadko również w prowizorycznych fabrykach. Podobne zastosowania coraz chętniej wprowadzane są na zachodzie i w krajach wysoce rozwiniętych. Tam też coraz częściej wykorzystuje się biomasę i biopaliwa do produkcji ciepła czy prądu elektrycznego – z korzyścią przede wszystkim dla środowiska.

Perspektywy przed biopaliwami

Rosnące ceny ropy naftowej, monopolizacja źródeł jej pozyskiwania i kurczące się zasoby powodują, że paliwa alternatywne będą z czasem tylko przybierać na znaczeniu. Wraz ze zwiększeniem ich produkcji rozwiną się również technologie i możliwości ich wykorzystania. To nie przesada, że biopaliwa stanowią przyszłość energetyczną świata. Póki co jednak obciążone są pewnymi niedoskonałościami. Przeciwnicy powołują się na ich rzekomo niższą wydajność, a także niegospodarne pozyskiwanie. Z czasem jednak, kiedy biopaliwa wywalczą należne im miejsce, wiele wad zostanie wyeliminowanych, a wykorzystanie biopaliw w energetyce, transporcie i przemyśle stanie się jeszcze bardziej opłacalne i ekologiczne. Już dzisiaj duże ilości biopaliwa w Polsce kupić można między innymi za pośrednictwem platformy zakupowej dla firm Aleo.com.

Informacje na temat sprzedaży i produkcji biopaliw ciekłych i gazowych znajdzie się na https://aleo.com/pl/firmy/surowce-i-energetyka/paliwa/biopaliwa

3 komentarze “Rodzaje biopaliw i ich zastosowanie”

  1. Ciekawy artykuł, jednak nie zgodzę się z teza że to przyszłość…często dodatki stają się coraz droższe a pozyskanie ich podnosi ceny (rzepak, cukier …)

  2. Gdzieś czytałem (chyba na http://nawozy.ogloszenia-rolnicze.com), że z nawozów również będzie robić się biopaliwa. Tylko wg. mnie to nie będą zbyt wydajne paliwa w stosunku do zanieczyszczeń silników jakie mogą powodować. Tak jak było z pierwszymi wersjami rzepakowych paliw. A co do podnoszenia ceny, większy popyt to większa konkurencja więc wcale nie musi być drożej 🙂

  3. Poszukuję dobrego i sprawdzonego specjalisty od montażu i serwisu butli gazowych w autach. Może macie namiary na jakiś konkretny i profesjonalny autogaz Lublin? Zależy mi przede wszystkim na wysokiej jakości usług, cena nie gra większej roli. Jeśli będzie trzeba, mogę dojechać nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *