Nowy samochód – za gotówkę, czy za pożyczkę?

Zakup samochodu, niezależnie od tego, czy jest nowy, czy używany, jest kosztownym zakupem. Decyzja o tym, jak za to zapłacić, zależy w dużej mierze od twojej sytuacji finansowej – czy masz gotówkę, by zapłacić za samochód od razu, czy też musisz zawrzeć umowę finansową?

Każdego roku miliony używanych samochodów kupuje się w ramach finansowania, co stanowi prawie jedną piątą sprzedaży wszystkich używanych samochodów. Natomiast popularność finansowania nowych samochodów w ramach umowy finansowej spadła. Gotówka jest często postrzegana jako preferowana metoda dokonywania dużych zakupów, ponieważ nie pozostawia długu – jednak nie zawsze jest to możliwe, szczególnie w przypadku przedmiotu, który będzie kosztował kilka tysięcy złotych. Nawet jeśli masz gotówkę na zakup samochodu za jednym razem, niekoniecznie jest to najlepsza opcja. Często tym, co przydaje się do podjęcia ostatecznej decyzji jest porównywarka pożyczek online.

Kupno samochodu za gotówkę – zalety

Kupowanie samochodu za gotówkę jest prostym i łatwym procesem: wybierasz samochód, idziesz do sprzedawcy lub prywatnego sprzedawcy i dajesz mu swoje pieniądze. Następnie możesz odjechać swoim nowym samochodem bez konieczności dokonywania jakichkolwiek dalszych płatności (innych niż paliwo, ubezpieczenie, podatek i konserwacja). Nie musisz się martwić o sprawdzanie wiarygodności kredytowej i nie musisz się obawiać limitu kilometrów.

Ta jednorazowa płatność oznacza, że ​​możesz oszczędzać pieniądze co miesiąc na następny samochód lub inny zakup, zamiast dokonywać miesięcznych spłat na rzecz firmy finansowej. Będziesz także oszczędzać pieniądze w innym sensie, ponieważ nie będziesz płacić odsetek. Płacenie za samochód jest zdecydowanie najtańszą dostępną opcją.

W przeciwieństwie do umowy finansowej – w której nie stajesz się oficjalnym właścicielem samochodu do końca kadencji – będziesz właścicielem samochodu od samego początku, co da ci cenny atut. Jeśli Twoja sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu, możesz łatwo w dowolnym momencie sprzedać samochód lokalnemu dealerowi lub krajowemu serwisowi zakupowemu.

Podobnie, kiedy decydujesz się na zmianę samochodu, możesz użyć go do częściowej wymiany, aby uzyskać pieniądze z wartości nowego pojazdu. Masz gwarancję otrzymania pełnej wyceny swojego samochodu i nie będziesz odejmować żadnych pieniędzy z tytułu zużycia lub nadmiernego przebiegu.

Finansowanie samochodu

Istnieje wiele różnych sposobów finansowania samochodu, w tym zakup na podstawie umowy osobistej), leasing, pożyczka osobista lub karta kredytowa, z których każdy ma swoje zalety i wady. Wymienione poniżej zalety i wady nie skupiają się całkowicie na konkretnej metodzie finansowania, ale raczej podkreślają ogólne zalety i wady różnych produktów finansowych.

Finansowanie samochodu rozkłada koszt drogiego przedmiotu na kilka miesięcy, dzięki czemu jest bardziej przystępny cenowo. Przed podpisaniem linii kropkowanej zgadzasz się na ustaloną niedrogą miesięczną płatność ze sprzedawcą lub firmą finansową, którą możesz budżetować na każdy miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *