Samochód na firmę a kwestie podatkowe

biuro rachunkowe tomaszowiceJeśli prowadzisz firmę, prawdopodobnie już wiesz, w jaki sposób przebyte kilometry mogą szybko odcisnąć piętno na Twoim prywatnym samochodzie. Istnieje wiele korzyści z zakupu pojazdu specjalnie do użytku służbowego, zwłaszcza po dodaniu pracowników. W przypadku korporacji korzyści podatkowe związane z zakupem pojazdu obejmują możliwość ubiegania się o znaczne odliczenie każdego roku na podstawie ubezpieczenia pojazdu, co pomaga zrównoważyć opodatkowanie dochodu, jaki osiąga twoja firma.

Kupno samochodu służbowego

Jedną z największych korzyści podatkowych przy zakupie samochodu za pośrednictwem firmy jest księgowość. Możesz odliczyć całkowity koszt eksploatacji każdego pojazdu zarejestrowanego specjalnie w Twojej firmie. Jeśli jednak podzielisz pojazd osobisty na użytek profesjonalny, będziesz mógł odliczyć koszty związane z jego użytkowaniem biznesowym, co oznacza ostrożne obliczenie wydatków specyficznych dla firmy.

Ale jedną z największych zalet pojazdów służbowych jest ubezpieczenie. Zgodnie z nowymi przepisami podatkowymi, jeśli używasz swojego pojazdu wyłącznie w celach służbowych, otrzymasz znaczące premie.

Jeśli kupujesz pojazd za pośrednictwem swojej firmy, możesz uzyskać dużą ulgę podatkową, szczególnie kupując coś w rodzaju pojazdu kwalifikującego się SUV-a lub pickupa. Jeśli korzystasz z „ciężkiego” SUV-a, pickupa lub furgonetki w celach służbowych przez 50 procent lub więcej czasu, przysługuje ci odliczenie – dotyczy tylko pierwszego roku użytkowania pojazdu i musisz upewnić się, że spełnia on specyfikację. Kompetentne Biuro Rachunkowe Sopot na pewno Ci w tym elegancko pomoże.

Twoje odliczenie nie może przekraczać łącznego dochodu netto do opodatkowania w danym roku. Przez pięć lat po oddaniu tego pojazdu służbowego do użytku będziesz musiał go używać przez 50% lub więcej razy, aby uniknąć konieczności spłacania części oszczędności podatkowych.

Korporacja – kupno samochodu

Jeśli kupujesz samochód pod nazwą firmową, musisz wiedzieć o kilku rzeczach przed podpisaniem linii kropkowanej. W niektórych przypadkach Ty i Twoi pracownicy lepiej będzie zachować własne pojazdy i otrzymać zwrot kosztów od firmy za to wykorzystanie. Dobrą wiadomością jest to, że możesz z wyprzedzeniem podważyć numery i ustalić, czy kupno samochodu pod nazwą firmy jest lepsze niż:

  • używanie samochodu osobowego
  • uzyskanie zwrotu kosztów.

Odliczanie kosztów pojazdu

Niezależnie od tego, czy kupujesz pojazd za pośrednictwem swojej firmy, czy korzystasz z pojazdu osobistego, możesz ubiegać się o zwrot kosztów związanych z pojazdami służbowymi. Można to zrobić na dwa sposoby: żądając faktycznych wydatków lub żądając zryczałtowanej stawki za każdą przejechaną trasę. Należy pamiętać, że jeśli wybierzesz trasę przebiegu, nie możesz ubiegać się o premię dostępną dla tych, którzy stosują potrącenia oparte na kosztach.

Jeśli zdecydujesz się ubiegać o rzeczywiste koszty operacyjne, będziesz musiał zachować rachunki i zsumować wszystko w czasie opodatkowania, a nie tylko śledzić przebieg i pomnożyć go przez wskazaną sumę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *