Samochód po wakacjach

Wakacje to czas, gdy nasze samochody są bardzo mocno eksploatowane. Wiele osób decyduje się na podróżowanie autem nie tylko w pobliskie rejony, ale również w długie, tysiąckilometrowe trasy. Przed wyjazdem samochód warto dokładnie sprawdzić, aby mieć pewność, że nie odmówi posłuszeństwa w czasie długiej podróży. Jednak także po powrocie warto zadbać o nasz pojazd, aby nadal służył nam w niezmienionym stanie.

Gdy wrócimy z dalekiej podróży, najczęściej jesteśmy zadowoleni, że udała się bez większych problemów i żadnych usterek w aucie. Ale to nie znaczy, że nasz samochód jest w doskonałym stanie. Wręcz przeciwnie – tak intensywna eksploatacja mogła spowodować w nim różne usterki. Warto więc zrobić przegląd i dokładnie sprawdzić kilka najważniejszych elementów i podzespołów.

Poziom oleju i płynu chłodzącego

W trakcie długich, wakacyjnych wojaży auto jest o wiele bardziej obciążone i mocno eksploatowane. Warto więc na wstępie sprawdzić poziom oleju i w razie potrzeby uzupełnić go. Sprawdźmy również poziom płynu chłodzącego. Jeśli samochód pracował prawidłowo, zapewne układ chłodzący działał bez zarzutu. Poziom płynu w chłodnicy warto uzupełnić do prawidłowej ilości. Ale to nie wszystko. Po kilku dniach warto sprawdzić ubytek płynu. Jeśli jest zbyt duży, to oznacza, że w wyniku dalekiej podróży układ chłodzący uległ awarii. Nie warto tego lekceważyć i najlepiej od razu wybrać się do mechanika.

Sprawdzenie oświetlenia i ogumienia

Auto po długiej podróży wymaga również sprawdzenia, czy oświetlenie działa prawidłowo i wszystkie lampy włączają się wtedy, gdy potrzeba. Najczęściej latem nie zwracamy na to zbyt dużej uwagi, jednak po powrocie z wakacji, gdy dni robią się coraz krótkie, używanie oświetlenia staje się codziennością. Warto sprawdzić po kolei wszystkie punkty oświetleniowe, a jeśli gdzieś wykryjemy jakiekolwiek usterki, należy jak najszybciej je naprawić. Jazda z niesprawnymi światłami jest nie tylko niebezpieczna, ale również w pewnym stopniu jest proszeniem się o mandat w przypadku, gdy zatrzyma nas policja. Kolejną kwestią jest sprawdzenie ogumienia. Zapewne większość kierowców sprawdzała opony przed urlopem. Jednak nawet, jeśli wszystko było z nimi w porządku, nie oznacza, że jest tak nadal po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów. Warto sprawdzić poziom ciśnienia w oponach i w razie potrzeby zredukować go do takiego poziomu, który jest optymalny w przypadku nieobciążonego samochodu.

Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Jeśli podróżowaliśmy na długim dystansie i często trafiała nam się niepogoda i konieczność korzystania z wycieraczek, warto również ten element dobrze sprawdzić. W razie konieczności uzupełnijmy płyn do spryskiwaczy i sprawdźmy, czy wycieraczki działają prawidłowo. Może się okazać, że ich pióra są już mocno sfatygowane lub też pojawiają się problemy z prawidłowym działaniem mechanizmu. Jeśli wycieraczki dawno nie były wymieniane, dobrym rozwiązaniem jest kupno nowych. W poszukiwaniu dobrych, solidnych i funkcjonalnych wycieraczek warto stawiać na sprawdzone marki. Wiele polskich firm ma w swojej ofercie doskonałej klasy produkty, które świetnie sprawdzają się w długim użytkowaniu. Warto sprawdzić ofertę marki Moje Auto, w której można znaleźć szeroki wybór wycieraczek dopasowanych do zróżnicowanych potrzeb. Dobra, sprawdzona i przede wszystkim polska marka to gwarancja, że zakupione produkty będą służyły długo i bezproblemowo.

Mycie i pielęgnacja

Po sprawdzeniu wszystkich istotnych elementów samochodu warto zająć się jego wyglądem zewnętrznym. Po długich podróżach samochód z pewnością jest pokryty kurzem, drobinkami piachu oraz cząsteczkami brudu, które mogą powodować spore szkody w karoserii. Wybierzmy się więc na myjnię lub umyjmy samochód na posesji, zwracając uwagę na wszystkie jego elementy. Kolejnym krokiem jest pokrycie auta środkami pielęgnacyjnymi i nabłyszczającymi. Wbrew pozorom, ich używanie nie jest związane jedynie z dbałością o wygląd zewnętrzny samochodu. Środki ochronne są po to, aby tworzyć na karoserii niewidzialną barierę ochronną, która pozwala na długie utrzymanie jej w idealnym stanie. Warto pamiętać, że brud i drobinki piasku mogą powodować drobne uszkodzenia w karoserii, które początkowo mogą być niewidoczne, jednak w późniejszym czasie mogą powodować korozję i inne, większe uszkodzenia.

Aby mieć pewność, że nasze auto jest zadbane i w doskonałym stanie, warto korzystać z akcesoriów i środków pielęgnacyjnych, które są doskonałej jakości, atestowane i certyfikowane. W ofercie marki Moje Auto można znaleźć szeroki wybór środków pielęgnacyjnych do aut w świetnej jakości i konkurencyjnych cenach, dzięki czemu nasz samochód będzie świetnie się prezentował, a także będzie właściwie zabezpieczony przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi. Im lepiej zadbamy o samochód po powrocie z wakacji, tym lepiej będzie nam służył przez kolejne miesiące użytkowania. Jakiekolwiek zaniedbania w tej materii dosyć szybko mogą się odbić nie tylko na wyglądzie, ale również na stanie technicznym samochodu. A to zwykle oznacza dużo większe uszkodzenia, a co za tym idzie – o wiele większe pieniądze, jakie trzeba będzie zostawić w warsztacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *