Samochód – środowisko sprzyjające zdrowiu. Fikcja czy realna opcja?

Badania klientów i trendy społeczne sugerują, że producenci samochodów mają mocne uzasadnienie biznesowe dla poszukiwania dodatkowych możliwości w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ilość zachorowań na chroniczne dolegliwości rośnie, liczba świadczeniodawców pozostaje stosunkowo bez zmian, co skutecznie ogranicza dostęp pacjentów do odpowiedniego lecenia. Z tego powodu ludzie w każdym wieku i ze wszystkich grup dochodowych podejmują bardziej praktyczne podejście do własnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Coraz więcej osób odwiedza strony internetowe poświęcone zdrowiu niż odwiedza gabinet lekarski. Równolegle z rosnącym zainteresowaniem stronami dotyczącymi zdrowia jest też eksplozja zainteresowania mobilnymi rozwiązaniami zdrowotnymi czy narzędziami sprzyjającymi większej kontroli nad zdrowiem w warunkach domowych, gdzie dobry ciśnieniomierz jest odpowiednim przykładem.

Podsumowując, trendy te tworzą naturalną rolę samochodu w powstającej cyfrowej dziedzinie zdrowia i dobrego samopoczucia. To coś w rodzaju idealnego środowiska użytkownika w zależności od potrzeb klienta, bo przecież samochody to jedna ze środowisk w których współcześnie człowiek spędza najwięcej czasu.

Ludzie coraz częściej starają się monitorować i mierzyć swoje zdrowie na bieżąco, a samochód jest to jedyne logiczne miejsce, w którym użytkownicy mogą zarządzać swoim zdrowiem, gdy są w trakcie jazdy lub gdy utknęli w korku.

Znaczenie ostatniego punktu nie może być zawyżone. Według danych spędzamy za kierownicą 500 milionów godzin tygodniowo, a liczba ta rośnie. Być może nie znajdziemy lepszego, wygodniejszego miejsca do zarządzania naszym zdrowiem – niż właśnie podczas jazdy.

Tworząc wersje próbne takiego środowiska, niejeden producent samochodów zaczął już realizować projekty badawcze, które wykorzystują możliwości samochodu jako ekskluzywnej platformy do dbania o zdrowie. Może to przyjąć formę zaawansowanej platformy – oprogramowania, które zapewnia konsumentom wygodę i elastyczność w zakresie wprowadzania urządzeń bezprzewodowych do swoich pojazdów i obsługiwania ich za pomocą poleceń głosowych lub za pomocą elementów na desce rozdzielczej. Takie narzędzia zwykle należą do jednej z trzech kategorii:

Narzędzia oparte głównie na technologiach wbudowanych w pojazd.
Produkty i usługi, które wprowadzamy za pomocą Bluetooth.
Inne, które będziemy transmitować z chmury.

Fotel monitorujący tętno – idealny przykład

Monitor samochodowy tego rodzaju może składać się z czujników wbudowanych w fotel kierowcy, które dostarczają informacji o zdrowiu w czasie rzeczywistym.

Jedną z realizowanych przez producentów aplikacji jest oszacowanie obciążenia kierowcy na podstawie danych zebranych z czujników w połączeniu z informacjami o środowisku jazdy i zachowaniu kierowcy. Samochód wykorzystałby ten szacunek do inteligentnego zarządzania czynnikami stresującymi danego kierowcę.

Na przykład, jeśli obciążenie stresem w czasie rzeczywistym jest wystarczająco wysokie, samochód może kierować przychodzące połączenia telefoniczne bezpośrednio do poczty głosowej, podczas gdy na niższych poziomach – kierowca będzie mógł odebrać połączenie. Technologia ta może być wykorzystana do stworzenia bezpiecznego, wygodnego, nie rozpraszającego środowiska, które pozwala kierowcy skoncentrować się na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *