Samochód w leasingu kontra wypadek drogowy – jaka procedura działania?

Bez względu na to, czy poruszamy się po drogach własnym samochodem, czy autem wypożyczonym czy w leasingu, ryzyko zdarzeń drogowych jest takie samo. Osoby, które mają auto w leasingu, powinny więc wiedzieć, co robić w sytuacji kolizji czy stłuczki.

Każdy leasingobiorca, który porusza się wynajętym samochodem, musi zdawać sobie sprawę, że nie jest to jego własność, choć w dużym stopniu za niego odpowiada. W przypadku wypadku czy stłuczki działanie jest dosyć podobne jak wtedy, gdy jesteśmy właścicielami auta. Warto o tym pamiętać, gdyż po wypadku często jesteśmy w szoku i nie bardzo wiemy, co robić i jak się zachować. Wiele osób traci wtedy zupełnie zdrowy rozsądek i poddają się emocjom, które po wypadku niekoniecznie działają pozytywnie.

Najpierw ubezpieczyciel, potem firma leasingowa

Jeśli zdarzy nam się jakikolwiek wypadek drogowy czy chociażby drobna stłuczka, w pierwszej kolejności należy poinformować ubezpieczyciela, który standardowo wdroży wszystkie działania związane z likwidacją szkód. Dopiero w następnej kolejności trzeba poinformować leasingodawcę, który jest właścicielem auta. Tutaj warto wspomnieć, że wiele firm leasingowych często zastrzega, że auta po stłuczce czy wypadku mają być naprawiane bezgotówkowo w tych serwisach, które wskazują. Jeśli leasingobiorca zdecyduje się naprawiać samochód w innym serwisie niż ten, który znajduje się na liście firmy leasingowej, może się okazać, że będzie musiał pokrywać koszty naprawy z własnej kieszeni. Warto więc bardzo uważnie czytać umowy leasingowe oraz wszystkie załączniki, które są aneksami do tej umowy. Dzięki temu wiadomo, co można, a czego nie powinno się robić, jeśli nie chcemy ponosić żadnych dodatkowych kosztów z własnej kieszeni.

Dobrze czytaj wszystkie umowy i załączniki

Każdy leasingodawca czy firma wynajmująca samochody ma swój własny regulamin, więc zasady postępowania w przypadku szkody mogą się nieco różnić w zależności od firmy leasingowej. Warto więc dokładnie przeglądać wszelkie oferty leasingów jeszcze zanim podejmiemy decyzję. Dzięki temu będziemy mieć zorientowanie w tematyce i bez problemu podejmiemy właściwą decyzję o leasingu. Na https://wynajemdlugoterminowyaut.pl/ można znaleźć szeroki wybór aut do wynajmu długoterminowego w konkurencyjnych cenach i z szerokim pakietem korzyści dodatkowych. Wybór aut jest na tyle duży, że każdy klient bez problemu znajdzie taki samochód, który będzie odpowiadał jego potrzebom. W wynajem długoterminowy można wziąć nie tylko różne marki samochodów osobowych, ale również samochody dostawcze czy ciężarowe. Jest to więc dobra opcja także dla firm transportowych, które chcą poszerzać swoją działalność. Na początku warto zainwestować w wynajem, a następnie w miarę rozwoju firmy można samochody dokupować na własność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *