Samochód zastępczy z OC sprawcy – o czym trzeba pamiętać?

samochod-1

Nawet niewielka kolizja na drodze może sprawić, że zostaniesz bez samochodu potrzebnego ci na co dzień. W takiej sytuacji wcale nie musisz jednak przygotowywać się na jazdę komunikacją miejską, ponieważ możesz wnioskować o otrzymanie samochodu zastępczego z OC sprawcy zdarzenia.

Ubezpieczyciele przez długi czas bronili się przed finansowaniem wynajmu samochodów zastępczych dla poszkodowanych w wyniku kolizji i wypadków drogowych. Przełomowy w tym kontekście okazał się wyrok Sądu Najwyższego, który został wydany w 2011 roku. Wówczas sędziowie zadecydowali, że ubezpieczyciele powinni zwracać koszty za wynajem w większości przypadków.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że pieniądze otrzymuje się nie na samochód zastępczy, ale za pojazd tego rodzaju. W związku z tym poszkodowany nie może domagać się przekazania pieniędzy za wynajęcie auta. Ubezpieczyciel powinien w związku z tym rozliczyć się bezgotówkowo z wynajmującym samochód. Nie jest możliwe wynajęcie znacznie droższego samochodu w wyższej klasie oraz na czas zbyt długi – dłuższy niż naprawa czy czas potrzebny na wyszukanie nowego pojazdu do zakupu.

Jednocześnie sędziowie zadecydowali, że samochód może być wynajęty nawet wtedy, gdy osoba poszkodowana ma dostęp do komunikacji. Towarzystwa ubezpieczeniowe często wskazywały, że wówczas nie ma możliwości wynajmu pojazdu. Także nie chciały finansować zwrotów wówczas, gdy auto nie było wykorzystywane do pracy. Taka interpretacja została jednak także zakwestionowana przez sędziów, dlatego samochód można wynająć nawet wtedy, gdy auto nie jest używane do pracy.

Samochód zastępczy można wynająć w różnych firmach, na przykład w wypożyczalni samochodu, w warsztacie samochodowy, od dealera czy też od ubezpieczyciela. Wystarczy tylko kilka chwil, aby znaleźć oferty, na przykład poprzez wpisanie do wyszukiwarki internetowej słów „samochody zastępcze warszawa” lub też dla innej lokalizacji. Wiele firm oferuje obecnie możliwość bezgotówkowego załatwienia sprawy – wtedy firma zajmuje się wszystkimi formalnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *