Samochodem przez Szwajcarię – jak się przygotować?

Szwajcaria to wysokiej jakości sieć komunikacyjna. Do większości miejsc można dojechać samochodem, co od razu widać po jednym rzucie oka na mapę Szwajcarii. Jest jednak kilka miast i regionów, w których poruszanie się samochodem są zabronione lub można do nich dotrzeć wyłącznie kolejką linową lub pociągiem. Zanim więc zaczniesz wymieniać złotówki na franki i wybierzesz się tam własnym lub wypożyczonym samochodem, przeczytaj o podstawowych zasadach ruchu drogowego i upewnij się, że wiesz, jak jeździć w górach, a tutaj sprawdzisz ile kosztuje frank – https://ekantor.pl/frank-szwajcarski-ile-kosztuje-i-kiedy-najlepiej-kupic-chf.

Połączenie samochodu i pociągu

Nawet jeśli podróżujesz samochodem do Szwajcarii, pociąg jest nadal świetnym rozwiązaniem jeśli chodzi o jednodniowe wycieczki: bez problemów z parkowaniem, a do tego jako kierowca będziesz mieć więcej czasu na to, by podziwiać krajobraz. Warto zajrzeć do karnetów, nawet jeśli nie planujesz podróżować pociągiem.

Trasy widokowe w Szwajcarii

  • Najlepszy czas na malownicze przejażdżki w Szwajcarii to czerwiec do września. Wiele dróg widokowych jest zamkniętych zimą;
  • Trasy widokowe wymagają specjalnych umiejętności prowadzenia pojazdu. Warto też dowiedzieć się przed wyjazdem jak najwięcej o szwajcarskich przepisach ruchu drogowego;
  • Zdecydowanie zalecamy robienie wielu przerw po drodze. To najlepszy sposób na podziwianie widoków;
  • Szwajcarskie samochody dostępne na wynajem zapewniają winietę autostradową, która pozwala jeździć po autostradach. Jednak aby uzyskać najlepszą scenerię, lepiej opuścić autostrady;

Jazda w górach

Oprócz podstawowych zasad ruchu obowiązują dodatkowe wymagania dotyczące jazdy po górskich drogach w Szwajcarii. Powinieneś przygotować swoją maszyną, znać zasady pierwszeństwa, wiedzieć, jak kontrolować swój pojazd na zboczach, zwracać szczególną uwagę na drogę i dostosowywać prędkość, gdy jest to konieczne.

Przygotuj się na podróż!

Upewnij się, że Twój samochód jest w doskonałym stanie. Upewnij się również, że masz wystarczającą ilość paliwa, aby dotrzeć do następnej wioski, ponieważ na trasach nie ma stacji benzynowych. Możesz korzystać z Map Google, aby znaleźć trasy i czasy podróży. Należy pamiętać, że wskazany czas jest bez przerw, a podróżowanie po drogach innych niż autostrady może zająć więcej czasu niż oszacowano.

Zapobiegaj przegrzaniu silnika i korzystaj z hamulców

Podczas jazdy ważne jest mądre wykorzystanie zdolności ciągnięcia silnika. Oznacza to, że nie zmieniasz biegów tak szybko, jak na płaskich drogach, aby utrzymać wysoką prędkość obrotową silnika (3000 – 4000 obrotów / min). Prędkość pojazdu powinna być względnie niska ze względów bezpieczeństwa. Mając samochód z 5 biegami, zwykle wystarczy użyć tylko biegów od 1 do 3.

Powinieneś także używać niskiego biegu i dużej prędkości silnika podczas zejścia. Z pewnością nie należy jechać z biegami w położeniu neutralnym. W większości samochodów z automatyczną skrzynią biegów można po prostu użyć zwykłej pozycji. W przypadku niewielkich wzniesień może być konieczne wybranie niskiego biegu, aby zapobiec zbyt częstym zmianom biegów.

Wycieczki zagraniczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *