Samochodem przez zimę – od butów po podjazdy.

Awarie występują częściej w zimie, a warunki na drodze mogą być naprawdę trudne, zwłaszcza gdy pada śnieg, a na drogach osiada lód. Oto jak zachować bezpieczeństwo!

Bez względu na to, jak dobrze wyposażony jest Twój samochód, jeśli ciężarówka pojedzie przed tobą, utkniesz razem ze wszystkimi innymi, więc jeśli prowadzisz, na wszelki wypadek spakuj zimowy zestaw awaryjny, ubierz się dobrze i bądź gotowa!

Baterie i elektryka

Akumulatory samochodowe rzadko wystarczają na dłużej niż pięć lat, a zimą stawiają im dodatkowe wymagania – wystarczy przypomnieć o świetle, ogrzewaniu i wycieraczkach.

Porady

-Przed próbą uruchomienia silnika należy wyłączyć obciążenia elektryczne, takie jak światła, podgrzewane tylne okno i wycieraczki.
-Użyj startera w krótkich pięciosekundowych seriach.
-Jeśli silnik nie uruchamia się szybko, poczekaj 30 sekund między próbami.
-Jeśli nie korzystasz często z samochodu, regularnie ładuj go przez noc.

Płyn przeciw zamarzaniu

Środek przeciw zamarzaniu kosztuje tylko kilka złotych, ale zamrożony i popękany silnik kosztuje setki. Potrzebujesz zimowej mieszanki 50-50 płynów przeciw zamarzaniu i wody? Chroni to silnik do -34 ° C. Większość współczesnych samochodów stosuje środki przeciw zamarzaniu o długiej żywotności. Upewnij się, że używasz właściwego typu. Niektóre rodzaje środków przeciw zamarzaniu wymagają wymiany już po dwóch latach. Sprawdź harmonogram usług.

Rozwiązywanie problemów

Ciągły pisk podczas uruchamiania prawdopodobnie oznacza, że pompa wodna jest zamarznięta – to pasek wentylatora ślizga się na kole pasowym. Natychmiast zatrzymaj silnik i pozwól mu się rozmrozić. Może to potrwać kilka dni, chyba że możesz przenieść go do ogrzewanego garażu.

Jeśli samochód przegrzeje się kilka kilometrów od domu, prawdopodobne jest, że chłodnica się zamroziła. Zatrzymaj się natychmiast, aby nie spowodować poważniejszych szkód.

Widoczność

kondensatory tantalowe-Oczyść przednią i wewnętrzną szybę.
-Trzymaj przednią szybę i inne okna z dala od brudu, śniegu i naklejek, aby uniknąć kary.
-Usuń śnieg z dachu – może spaść na szybę i zasłonić widok.
-Klimatyzacja samochodowa szybciej odparowuje ekran i zmniejsza kondensację.
-Wymień zużyte lub uszkodzone pióra wycieraczek.
-Nie zostawiaj włączonych wycieraczek automatycznie, gdy zaparkujesz, jeśli istnieje ryzyko zamarznięcia. Jeśli -wycieraczki zamarzną na szybkie, możesz włączyć je dopiero po włączeniu zapłonu.
-Użyj odpowiedniego dodatku do zmywania ekranu, aby zmniejszyć ryzyko jego zamarznięcia.

Kilka dodatkowych wskazówek

Ruszaj powoli – dzięki 10-krotnie dłuższym postojom łagodne manewry są kluczem do bezpiecznej jazdy na lodzie i śniegu. Zawsze zakładaj wygodne, suche buty do jazdy. Sporo fajnych modeli znajdziesz na https://emonnari.pl/obuwie/kozaki . Zjeżdżając koniecznie zwolnij przed podjazdem, użyj niskiego biegu i staraj się unikać hamowania. Zostaw jak najwięcej miejsca w samochodzie z przodu, aby obyło się bez jakichkolwiek stłuczek czy nawet drobnych wypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *